Vesnice Shishentsi na bulharsko-srbské hranici je na první pohled klidné, ba ospalé místo. Náhodný návštěvník by se možná nechal ošálit rustikální idylou. Místní obyvatelé však vědí své. Po setmění je lepší zůstat v bezpečí domova. Proč?
Důvodem nevyhlášeného zákazu nočního vycházení jsou takzvané samodivy. Jedná se o specifický druh víl, které mohou být při setkání potenciálně nebezpečné. Ostatně, varují před nimi i hrůzostrašné zvuky šířící se noční vesnicí.
Tanec víl
Shishentsi má pověst jednoho z nejstrašidelnějších míst v celém Bulharsku. Přízraky tančících víl, víření neviditelných bubnů, nářek mužských, ženských i dětských hlasů.
Očití svědkové, kteří se odvážili pootevřít v noci okenice, vyprávěli, že viděli skupiny tančících žen v bílých róbách. Připouštějí však, že v poslední době se samodivy projevují méně hlasitě.
Tuto skutečnost dávají do souvislosti s tím, že nad vesnicí nyní vede letecký koridor.
Hromadná vražda?
Jak si místní lidé vysvětlují paranormální úkazy v obci? Jejich kořeny prý leží v dávných časech, kdy se zde chystala velká svatba. V té době se však v oblasti pohybovaly i oddíly tatarských jezdců. Bohužel, divocí nájezdníci se dostali i do vesnice.
Výsledkem byla nelítostná řež, během které vydal tatarský velitel krutý rozkaz – všechny svatebčany, včetně žen a dětí, pobít. Jejich nešťastné duše se nyní za pomocí víl-samodiv pokoušejí najít věčný klid.
Tato legenda paradoxně souzní i s mnoha svědectvími, které popisují, že kromě nářku mnoha hlasů byla na pozadí slyšet i typická bulharská svatební hudba.