Není tomu tak dávno, kdy médii proletěla senzační zpráva. Charakteristickým označením Antikrista prý není číslo 666, ale číslo 616! Spor o to, které číslo je skutečně ďáblovo, je letitý a čas od času se k němu někde objeví nové „důkazy“ pro tu či onu stranu.
Klasičtí zastánci ďábelských tří šestek odkazují k této pasáži z Bible, konkrétně z knihy Zjevení:
„A nutí všechny, malé i veliké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch, aby nemohl kupovat ani prodávat, kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména. To je třeba pochopit:
Kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka a je to číslo šest set šedesát šest.“
Nero, nebo Antikrist?
Někteří teologové vidí v této symbolice odkaz na císaře Nerona (37–68), pronásledovatele a vraha raných křesťanů, k čemuž odkazuje součet písmen jeho pohebrejštěného jména. Jiní ukazují rovnou na Antikrista.
Jenže v různých rukopisech se vyskytuje různá hodnota čísla, i když častější je právě 666. V těch nejstarších a nejvýznamnějších se uvádějí tři šestky:
V majuskulním kodexu alexandrijském ze čtvrtého století a papyrovém zlomku Chester Beatty III ze třetího století.
Zmatek v číslech
Čtení čísla šelmy jako 616 uvádí jen okrajovější a pozdější rukopisy, Efrémův kodex z pátého století uložený v pařížské knihovně, jeden z rukopisů významného křesťanského teologa Ireneje z Lyonu (asi 150–202) a nově též jeden z Oxyrhynžských papyrů z období kolem roku 300. V jednom jediném rukopisu je dokonce uváděno čtení „615“.
V podezření je i papež!
Dějiny čísla Antikrista každopádně obsahují mnoho paradoxů a zajímavých momentů. Napadlo vás někdy, že by tři šestky mohly odkazovat k papežovi?
Martina Luthera (1483–1546) například ano, v protipapežské polemice označuje papeže za Antikrista a toto číslo vztahuje právě k němu.
Mnozí si spojují tři šestky s „novodobým ďáblem“ Adolfem Hitlerem (1889–1945), protože pokud písmenům abecedy přiřadíte hodnoty začínající u A na 100, B 101 a tak dále, dá slovo Hitler dohromady právě 666. Proč bychom ale měli začínat právě u stovky, to už příznivci tohoto výpočtu neuvádějí.
Trochu potíž také je, že různými jinými výpočty můžeme dojít takřka k čemukoliv a komukoliv.
Úsměvné zaokrouhlení
I tak se ale často firmy, státy a podobně označení se třemi šestkami vyhýbají.
Například firma Intel „zaokrouhlí“ název procesoru Pentium Pro, taktovaného na 666,666 MHz, na označení 667 MHz a americká dálnice číslo 666, po které se zase údajně proháněly nákladní vozy, které nikdo neřídil, černá auta, která zmizela, nebo smečky divokých psů, které uměly uhánět stejně rychle jako automobily, je raději v roce 2003 přejmenována.