Nad obcí Veliš nedaleko Jičína stojí na vrcholu kopce unikátní stavba známá jako Loreta, postavená roku 1694 hrabětem Šlikem. Původní Loreta je údajný dům Panny Marie, který byl podle legend anděly přenesen z Nazaretu do Itálie. Po jejím vzoru byly zejména v 17. – 18. století stavěny kopie loretánské kaple.
O Loretě na Veliši se dochovala zajímavá místní pověst, jež vypráví, že před dávnými dobami žila na hradě Veliši bohatá hraběnka. Hraběnka trávila čas obklopena sloužícími v přepychu a nádheře. Žena měla vše, nač si jen vzpomněla. Ale i tak nebyla šťastná.
Hraběnka totiž měla velmi chatrné zdraví. Zoufalá žena povolala všechny možné lékaře, a to nejen z blízkého okolí. Učení muži jí radili a zkoušeli různé postupy, ale nakonec prohlásili, že jí může pomoci jedině Bůh…
Moudrá rada
Pod Velišem tehdy údajně v chudé chaloupce bydlela jakási moudrá žena, o níž říkali, že přišla z dalekých krajů, snad z Itálie. Když slyšela o výroku lékařů, přišla k hraběnce a řekla jí: „Vaše hraběcí milosti!
Daleko odtud na jih leží moje rodná země, nad níž se po celý rok klene modrá obloha. Uprostřed úrodného kraje nedaleko města Ancona leží městečko Loreto, jedno z nejslavnějších poutních míst světa.
V místním chrámu se nachází svatý dům, v němž v Nazaretě žila Bohorodička a který prý do Loreta přenesli na perutích andělé. Kdo tam prosil za své uzdravení, byl dosud vždy vyslyšen.“
Zázračné uzdravení
Šťastná hraběnka štědře obdarovala chudou ženu a v nejbližších dnech se vydala na cestu. Vzala s sebou bohatý dar a přidala jej k drahocennému pokladu, který poutníci u svatého domu již nashromáždili. Její upřímná a pokorná prosba byla nakonec vyslyšena.
Zcela uzdravená se hraběnka vrátila na hrad a ihned nechala zavolat starou ženu z podhradí, aby se jí odměnila.
Ale i když ženu usilovně hledali, nikde ji nenašli… Jako poděkování za své uzdravení nechala prý hraběnka na blízkém vršku postavit kapli podle italského vzoru v Loretu. Jak víme, kaple stojí na Veliši dodnes.