Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma.
V místě blízko nynějšího pelhřimovského náměstí se prý zastavil u studánky zvané Belka a na paměť toho, že se občerstvil její výbornou vodou, zde měl založit město, které po něm získalo jméno Pelhřimov…
Další pověst o vzniku města
Další varianta legendy o stavbě města praví, že nejprve se začalo stavět na kopci na místě nynějšího Starého Pelhřimova, avšak protože tam byl nedostatek vody, bylo město přeneseno k říčce Bělé.
Mnoho domů již bylo postaveno, ale město zatím nemělo žádné jméno. Po dlouhém jednání bylo domluveno, že se muži rozejdou na různé strany a město bude pojmenováno podle toho, co tam znamenitého naleznou nebo co zvláštního se jim přihodí.
Jedna skupina přišla pod strom, pod kterým dřímal poutník. Když jim řekl, že se jmenuje Pel, rozhodli se pojmenovat město podle dřímajícího poutníka „Pel-dřímal“, což se později změnilo na „Pelhřimov“.
Hrůzostrašné rejdiště místních nečistých sil
Při cestě z Pelhřimova do Starého Pelhřimova, v místě, kde kdysi údajně stávala šibenice, byla kamenná boží muka s motivem Sedmibolestné Panny Marie. Podle místní legendy se sem o půlnoci na Dušičky slétali běsové, čerti a čarodějnice.
Přesvědčil se o tom prý i jeden z měšťanů, když tudy pozdě v noci šel a zapomněl, že je právě noc před Dušičkami. O půlnoci se zvedl prudký, silný vítr. Najednou se tam slétly staré čarodějnice! Na smrt vyděšený muž se rychle skryl.
Pojídání lidského masa!
Čarodějnice rozdělaly oheň a zaklínaly zlé duchy. Z ohně začala stoupat pára, jež neustále houstla, až se z ní stal běs s děsivýma ohnivýma očima a s pochodní v ruce. Zároveň bylo slyšet strašlivé úpění a vzdychání.
Pak vše ztichlo, kolem ohně s čarodějnicemi sedělo mnoho běsů a následně s divokým rykem začali všichni pojídat lidské maso. Ukrytý měšťan se hrůzou ani nemohl hnout z místa. Když ve městě odbila jedna hodina po půlnoci, vše nakonec zmizelo…