1. dubna: Apríl! Ničemu nevěřte.
Domů     Zázrak vykoupený krví faráře
Zázrak vykoupený krví faráře
od 12.12.2023
3.3tis
337
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Hovoří klidně a jasně. Farníci doslova visí na každém jeho slůvku. Tolik věří v sílu jeho hlasu a slov, které zrovna pronáší. Zvedá levou ruku a kyne k oltáři. Pokračuje v mluveném slovu, ale farníci náhle znejistí. Ošívají se.

„Zázrak!“ špitnou si pro sebe někteří a nikdo nepochybuje, že k nim promluvil Hospodin!

fdhfdhfhd fhfdfhd

Do Číhošti, malé vesničky na západním konci Českomoravské vrchoviny, kroky nebo spíš komunistická chapadla zavedou faráře Josefa Toufara (1902–1950) v roce 1948. Netrvá dlouho a místní si neformálně vystupujícího duchovního zamilují.

Brzy v něm vidí nejen autoritu, ke které se mohou obracet, ale snad i člověka s duší přítele. Toufar je k lidem velmi otevřený, jakmile promluví, svým slovem dokáže upoutat vašechny, bez rozdílu. Ne nadarmo i on sám několikrát zdůrazní: „Jsem farář všech, celé obce, a neptám se, jakého je kdo vyznání.“

Zde je Spasitel!

Počasí o třetí adventní neděli 11. prosince 1949 velí raději zůstat doma. Mráz zalézá hluboko pod kabát a hustě sněží. Ani to ale lidem nezabrání, aby si šli vyslechnout kázání svého faráře a zúčastnili se mše.

Toufar si jako vždy svou řeč připraví předchozí večer. Kostelík Nanebevzetí Panny Marie málem praská ve švech. Sejdou se v něm věřící z Číhošti, ale i z okolních vesnic.

Přístavek Boží není nijak veliký – spíše se jedná o malý intimní sakrální prostor – a přítomní tak knězi téměř koukají přímo pod ruce. Josef Toufar si jistými kroky razí cestu na kazatelnu. Ještě poslední schod a může začít.

Kázání je jako vždycky skvělé, farníci často souhlasně přikyvují. Zbývá ještě naposledy zrekapitulovat hlavní poslání. Levá ruka se zdvihá směrem k oltáři a z Toufarových úst se rozléhá celým kostelíkem: „Zde, ve svatostánku, je náš Spasitel!“

Komunisté se snaží vymazat Číhošť z mapy, ale to, co se zde odehrálo, se jim vymazat nepodaří!
Komunisté se snaží vymazat Číhošť z mapy, ale to, co se zde odehrálo, se jim vymazat nepodaří!

Nevšední kázání

Jakmile páter vysloví slovo Spasitel, stane se něco velmi zvláštního. Na oltáři se třikrát nakloní zleva doprava dřevěný, asi 48 centimetrů vysoký, kříž. Přihlížejícím se tají dech. Několik z nich chce vykřiknout, ale neudělají to.

Farníci se s nenadálou událostí vypořádají různě. Pro některé je to poselství pro jejich život, pro jiné je to zázrak nebo zrakový klam. Kříž zůstane podivně vychýlen a zkroucen. Farář si ničeho nevšimne a v klidu dokončí mši.

Jeho ovečky pomalu odchází ze svatostánku, naplněni rozličnými pocity, ale nikdo neutrousí ani slovo.

Příliš mnoho svědků

„Otče, mohu na slovíčko?“ objeví se u Toufarových dveří místní kovář, nebojácný chlap jako hora, jenže tentokrát není ve své kůži. „Víte, že se včera pohnul kříž?“ uhodí na překvapeného faráře a celou podivnou událost mu popíše.

Pro kováře Václava Pospíšila je to natolik silný zážitek, že se neubrání slzám. Kněz na historku o kříži zpočátku pohlíží značně skepticky.

Jenže v následujících dnech si vyslechne podobných svědectví nejméně 18! „Pane faráři, vy vůbec nevíte, že se vám hýbal kříž a zůstal nakloněný?! Pohnul se, když jste na něj ukázal,“ shodují se lidé kolem Toufara.

Celý příběh získává na hodnověrnosti, tím spíš, že jej potvrzují lidé různého povolání a vzdělání.

„Byl mezi nimi i jeden student, sextán, tedy člověk, který už jen tak nějakým báchorkám neuvěří,“ vzpomínal opat želivského kláštera Bohumil Vít Tajovský (1912–1999), přítel Josefa Toufara.

Pochybnosti přetrvávají

Po celou dobu se páter snaží být neutrální a snaží se o nějaké racionální vysvětlení. Trpělivě sepisuje výpovědi jednotlivců.

„Celý ten fascikl s výpověďmi svědků jsem dostal od Toufara k prostudování, ale při přepadení kláštera mi ho estébáci sebrali,“ prozradil opat. Toufar navíc žádá hradecké biskupství, aby na místo vyslalo komisi, která by celou záležitost prošetřila.

O 14 dní později se má celý zázrak s křížem opakovat. Tentokrát je svědků méně, ale lidé vědí, co viděli a nikdo jim to nevymluví.

Propagandistický film, kde musel hrát nakonec Toufara někdo jiný, komunisti z kin stáhnou. „Byla to nevěrohodná fraška a bylo tam spousta nesrovnalostí,“ vzpomínají pamětníci.
Propagandistický film, kde musel hrát nakonec Toufara někdo jiný, komunisti z kin stáhnou. „Byla to nevěrohodná fraška a bylo tam spousta nesrovnalostí,“ vzpomínají pamětníci.

Umlčení je to, oč tu běží

Doba není k zázrakům zrovna přívětivá. Otěže politické scény velmi zručně a neurvale přebírají komunisté. Bojují proti každému, kdo by mohl režim jen malinko podkopat. Velmi brzy vyhlásí zjevný a otevřený boj proti církvi. Ani Bůh nemá v režimu své místo.

Zprávy o zázraku se šíří enormní rychlostí. Lidé se vydávají do Číhošti. „Nemůžeme v tom viděti ani zázrak, ani nějaké znamení dobré anebo zlé, protože nám to Pán Bůh neřekl.

Víme jen, že se nachyloval kříž,“ snaží se Toufar uklidnit své ovečky a umírnit celou situaci. Zájem o kříž ale narůstá a Toufar nakonec nechává zvláštně vychýlený dřevěný symbol křesťanství vyfotit a zvědavcům fotky rozdává.

„Nic za ně nechci, žádné peníze si neberu,“ ospravedlňuje svůj čin opatu Tajovskému, který má o osud svého přítele strach. Církev se snaží celou situaci udržet pod pokličkou, s komunisty se do konfliktu pouštět nechce. Jenže na to už je pozdě.

Zázraky nekončí

„Dne 8. ledna se kříž otočil doprava ještě více a naklonil se kupředu, škoda že již nemám fotografii, zaslal bych ti ji,“ píše Toufar v dopise páteru Miroslavu Stryhalovi z Pecky u Nové Paky.

To už se ale o faráře a jeho podivné praktiky při kázání zajímá Státní bezpečnost. Toufara zatkne 28. ledna 1950 a rozehraje s ním velmi krutou hru na život a na smrt. „Já jsem nic neviděl,“ zní stále stejná odpověď z farářových úst. Rozkaz zní jasně:

„Dosáhnout doznání za každou cenu!“ A Ladislav Mácha, vyšetřovatel, který má případ na starost, se rozhodne rozkazu dostát stůj co stůj.

Farář, Bůh, nebo komunisti?

Na Toufara čekají hodiny mučení. Mácha jej trápí žízní a mlátí hlava nehlava. „Podepiš, že jsi hýbal křížem ty a že jsi zneužíval ministranty!“ naléhá vyšetřovatel a ztrácí nervy. Neoblomnost faráře Toufara jej přivádí k šílenství.

Ve slabé chvilce skutečně podepíše, ale téměř vzápětí se vzmůže a odvolává. To už ale zraje komunistickým pohlavárům plán – natočí film, který všem vyjeví pravdu o zázraku.

„Byl ve velmi špatném zdravotním stavu, bledý, poškrábaný, rty rozpraskané, těžko mluvil a myslím, že jej stále dva orgáni drželi,“ cituje historik Jan Kalous příslušníka StB Jana Bokra, který popsal momenty natáčení filmu.

Farář na následky krutého výslechu umírá 25. února 1950.  Ti, kdo byli přítomni v onen inkriminovaný okamžik v kostele Nanebevzetí Panny Marie, by odpřisáhli, že se jednalo o zázrak.

„I když samo hýbání kříže mohla být nějaká fantazie lidí, sám jsem viděl, že kříž byl natolik vychýlený, že by se za normálních okolností musel svalit.

Myslel jsem, že musí být k podstavci nějak připevněn, aby se mohl takto nakloněný udržet,“ vypovídá opat Tajovský.

Foto: Creative Commons, volná díla, neznámí autoři
Štítky:
Lokalita:
Související články
od 23.3.2025 3.3tis
Někteří badatelé jsou přesvědčeni, že se pekelní psi pohybují v přesně vymezených hranicích určitých lokalit. Je to tak údajně proto, že se na daných místech ukrývají vzácné poklady, které ohnivá monstra ochraňují.  „Nikdo je neviděl zatoulat se mimo tradiční oblast. Takováto teritoria se často nachází v okolí starobylých zřícenin, megalitických staveb ne
od 22.3.2025 3.0tis
Když se Daniel David Palmer (1845–1913) ve 20 letech přestěhuje z kanadské provincie Ontario do Spojených států, vykonává různá povolání. Celou tu dobu se ale velmi zajímá o různé filozofické knihy, převážně ty, co souvisejí s lidským zdravím. Postupně se zaměří na magnetické léčitelství.  To se zabývá léčbou pacientů pomocí magnetu, který léčitel přiklád
od 21.3.2025 3.2tis
18. května 1941 vyplouvá do akce německá bitevní loď Bismarck. Na její palubě se jako maskot ocitá i černobílý kocour... O devět dnů později je ale Bismarck potopen a z posádky čítající 2200 mužů přežije jen 115 z nich. Kocoura, který se zachránil na plovoucím kusu prkna, z moře vytáhnou námořníci z britského torpédoborce HMS Cossack. Od nich dostává jmén
od 16.3.2025 3.3tis
Svatý Grál je údajně pohár, ze kterého pil Ježíš Kristus při Poslední večeři.  Mezi lidmi se traduje, že má zázračnou moc! Není však jasné, kde se v současnosti nachází. Indicie k jeho nalezení možná obsahuje pomník Shepherd´s monument v parku anglického venkovského sídla Shugborough Hall. Míst, kde může být posvátný artefakt ukryt, je však celá řada. Které je to správné?  [gallery ids="151678,
od 7.3.2025 3.3tis
Sedmnáctiletá Jane Addams jednoho zářijového dne odchází do školy. Ujde jen několik kroků, než se otočí a vrátí se zpět pro peníze. Jenže když znovu vstoupí do domu svých rodičů, zjistí, že mezitím uplynulo 8 let a ona sama byla prohlášena za mrtvou! Vstoupila snad do nějaké časoprostorové trhliny? Je 18. září 1954. Školní den jako kter
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz