V katalánské provincii Girona najdeme jezero Banyoles, se kterým se již od osmého století pojí legenda o záhadném monstru. Tehdy silou své víry přemohl tamní vodní bestii jeden zbožný mnich.
Je tajemný tvor v jezeře pouhou bájí, nebo najdeme nějaké věrohodné argumenty podporující jeho existenci?
Jezero Banyoles není příliš rozlehlé. Místy však jeho hloubka atakuje i hranici šedesáti metrů. Vzniklo před dvě stě padesáti tisíci lety jako důsledek tektonických a krasových aktivit.
Zajímavé je, že do křížku s obřím vodním tvorem se zde měli dostat i vojáci z armády Karla I. Velikého, franského krále a prvního středověkého římského císaře.
Záhadná nehoda
Popis záhadného tvora by nejvíce „sedl „ na druhohorního plesiosaura, byť tomu stáří jezera samozřejmě neodpovídá. Kdy dále písemné prameny zaznamenaly jeho výskyt v jezeře?
O monstru z jezera Banyoles píše například v polovině devatenáctého století jistý Sebastian Arbó. Ve svém díle Catalunya Misteriosa popisuje, že bestie dokonce zaútočila i na souši. Cílem útoku byl dostavník, který kolem jezera projížděl na trase Banyoles-Olot.
Vodnímu monstru je ovšem také připisována tragická nehoda vyhlídkové lodi. Psal se rok 1913, kdy se po jezeře plavila skupina výletníků. Bez zjevné příčiny se v jediném okamžiku loď převrátila.
Deset lidí zmizelo pod hladinou a jejich těla se týdny nepodařilo najít. Až za dlouhou dobu se ve vodě našla torza lidských těl v pokročilém stádiu rozkladu. Byly to snad oběti vodního monstra?
Další útok?
Legenda o jezerní příšeře se znovu připomněla relativně nedávno. V říjnu roku 1998 se zde opět záhadně potopila výletní loď. Na dvě desítky lidí prý neznámá síla stáhla pod hladinu.
Vzhledem k tomu, že je jezero oblíbeným turistickým cílem, nechce se věřit, že by pod jeho hladinou mohl přežívat nějaký kryptid z období druhohor.
Výše zmíněné příklady lodních nehod však byly značně podezřelé a jsou stále připomínány. Teoriím o záhadném tvoru rovněž nahrává i relativně velká hloubka jezera.