Pouze jedno pozorování v polovině devatenáctého století stačilo, aby se tento tajemný tvor dostal na celosvětový seznam kryptidů – živočichů, jejichž existenci nemůžeme vědecky dokázat, ale pouze odvozovat z legend či náhodných pozorování.
Alžírská chlupatá zmije. Co o ní víme?
V roce 1852 skupina vesničanů v Alžírsku narazila v lese na bizarního živočicha. Podivná ochlupená „větev“ se dala do pohybu. Dokonce i syčela. Bylo jasné, že jde o živého tvora. Jakého?
Jediné pozorování v historii
Zpráva o pozorování chlupatého hada u alžírské vesnice Draria zůstala jediná svého druhu. Záhadný tvor se už nikdy nikomu neukázal.
Nebýt toho, že svědků bylo mnoho, patrně by tato zpráva zanikla již za týden… Takto máme i po sto sedmdesáti dvou letech záhadu, a to nerozřešenou. Pravdou je, že již brzy po této události projevilo o záhadného tvora zájem pařížské přírodovědné muzeum.
Ctihodná instituce vyslala dokonce do Alžírska malou expedici, aby chlupatou zmiji odchytla. Vrátila se ovšem s nepořízenou.
Had, housenka, nebo lasička?
Jak je setkání s „alžírskou chlupatou zmijí“ vysvětlováno? V podstatě se jedná o tři teorie. První tvrdí, že by se mohlo jednat o extrémně vzácný druh chlupatého plaza, kterého věda zatím nepoznala.
Argumentuje příkladem africké endemické zmije druhu Atheris hispida. Její kožovité výrůstky prý rovněž připomínají chlupy. Druhá teorie rovněž myslí na kryptida. Nikoli však na hada, ale na neznámý obří druh housenky, nebo skupinu-formaci housenek.
Nejodvážnější je třetí teorie. Podle ní se vesničané nesetkali s hadem, ale ani s housenkou. Údajně se mohlo jednat o lasičku (čeleď lasicovití). Chlupatá je prý dost. Navíc, některé druhy lasiček umí i pěkně zasyčet. Co myslíte Vy?