20. května 1990: Hubbleův teleskop vytváří první snímek vesmíru.
Domů     Tajemná Mappa Mundi. Ukazuje polohu dávno ztracených míst a artefaktů?
Tajemná Mappa Mundi. Ukazuje polohu dávno ztracených míst a artefaktů?
od 4.1.2024
3.3tis
350
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Neznámý autor do své mapy na konci 13. století zanáší neuvěřitelně obsáhlý přehled záhadných tvorů, historických monumentů a tajemných míst, která byla již dávno ztracena, nebo naopak teprve čekají na své objevení.

Jak v této bizarní mapě číst? A kde vůbec její tvůrce načerpal tak obsáhlé znalosti?

Mappa Mundi je nyní vystavena v Herefordské katedrále, kde byla v roce 1855 nalezena. Na mapě je vyobrazeno mnoho dnes již ztracených míst včetně zahrady Eden. Mapa Piriho Reise, která vyobrazuje obrysy Antarktídy.

V roce 1855 je během renovačních prací v Herefordské katedrále v Anglii nalezena podivná středověká mapa, ukrytá pod podlahou.

Na vybledlém pergamenu se tísní více než 500 podrobně propracovaných ilustrací všeho možného, jako by se autor snažil do jediné mapy vnést veškeré vědění světa.

„Mappa Mundi je bezkonkurenčně nejvýznamnější a nejslavnější středověkou mapou, nejpozoruhodnějším ilustrovaným anglickým rukopisem jakéhokoli druhu a rozhodně největším dochovaným obrazovým rukopisem třináctého století,“ prohlašuje o mapě britský akademik a expert na středověké rukopisy Christopher de Hamel (1950). Čím je vlastně mapa tak jedinečná?

Mappa Mundi je nyní vystavena v Herefordské katedrále, kde byla v roce 1855 nalezena.
Mappa Mundi je nyní vystavena v Herefordské katedrále, kde byla v roce 1855 nalezena.

Atlas zapomenutých míst

Mappa Mundi udivuje především tím, jak obsáhlé znalosti jsou v ní zachyceny. Svět je vyobrazen jako kruh či koule. Světové strany jsou otočeny o 90 stupňů tak, že východ se nachází v horní části mapy, jih je napravo, západ dole a sever vlevo.

V samém středu mapy se nachází Jeruzalém. Po celé ploše mapy jsou zakresleny výjevy z lidských dějin, biblické události, kmeny žijící ve vzdálených zemích, města, pamětihodnosti a významné zeměpisné prvky.

Pozornost je věnována také exotickým rostlinám a zvířatům. Ta záhadnější část mapy obsahuje také mytologický výjevy a záhadná monstra vykreslená do složitých detailů.

Známá zvířata se zde mísí s nejrůznějšími fantastickými a podivnými příšerami, krokodýli, velbloudi nebo sloni jsou zde zobrazeni hned vedle draků, gryfů a jednorožců.

Nechybí ani vyznačená poloha zmizelých náboženských artefaktů či dávno ztracených míst, jako je bájný ostrov svatého Brendana, Herkulovy sloupy, zahrada Eden či země Gog a Magog. Bylo by možné podle této mapy ona tajemná místa najít?

Na mapě je vyobrazeno mnoho dnes již ztracených míst včetně zahrady Eden.
Na mapě je vyobrazeno mnoho dnes již ztracených míst včetně zahrady Eden.

Přesná i nepřesná

Je poměrně zarážející, jak je mapa v některých ohledech neuvěřitelně přesná a v jiných pro změnu velmi nepřesná, přičemž v obou případech lze narazit na místa, která neodpovídají zeměpisným znalostem 13. století.

Dlouho se vedou debaty o pravosti a autorství mapy. Dnes převažuje názor, že byla vytvořena kolem roku 1285 a na jejím vzniku se zřejmě podílelo vícero autorů, což by tyto anomálie mohlo vysvětlit.

Středověké mapy světa rovněž málokdy slouží k navigačním účelům, jsou spíše schematické a mají sloužit spíše jako druh učební pomůcky. Ty větší jsou natolik obsáhlé, že je lze považovat za malé encyklopedie středověkých znalostí.

Otázkou ale zůstává, nakolik jsou tyto encyklopedie přesné. Zachycuje Mappa Mundi z Herefordu dávno zapomenuté učení, nebo jsou výjevy na ní pouhé mýty, které středověcí učenci považovali za pravdivé?

3x mapy, které by neměly existovat

Mapy Ibna Ben Zary:

Arabský kartograf v roce 1487 přesně zakresluje pobřeží Středozemního, Jaderského a Egejského moře v době před ústupem ledovce.

Při své práci sice vychází z dřívějších Ptolemaiových (asi 90–168) map, ale ani ten nemohl na vlastní oči pozorovat znaky posledního zalednění Země.

Jediným možným vysvětlením je existence vzdělané civilizace, staré více než 5000 let, jejíž příslušníci by byli schopni plavit se po moři.

Mapa Piriho Reise (1465–1553):

Dílo osmanského navigátora s vysokou přesností totiž vyobrazuje obrysy Antarktidy, její jezera a pohoří dlouho před jejím objevením.

Některé útvary zanesené na mapě jsou objeveny dokonce až v roce 1952! Pozdější zkoumání navíc ukazuje, že mapy prý nemohly být zakreslovány ze Země.

Vzhledem ke svému tvaru a mimořádné přesnosti musely kartografické práce probíhat pouze z výšky, v jaké se dnes pohybují vesmírné družice.

Mapa Hadžiho Ahmeda:

Turecký kartograf v roce 1559 zakresluje tehdy ještě neznámé západní pobřeží Ameriky. Na mapě je západní pobřeží napojeno na asi 1600 km dlouhý pevninský most, který propojuje Aljašku a Sibiř.

Až o pár staletí později věda odhalí, že v dávných dobách spojení Aljašky se Sibiří skutečně existovalo, ale zmizelo již před tisícovkami let.

Foto: wikimedia.org, youtube.com, pixabay.com
Lokalita:
Související články
od 19.5.2025 987
Lidé z mnoha různých kultur považují ďábla za jednoznačný symbol zla. Podle Bible svedl Adama a Evu k prvnímu hříchu a zapříčinil tak jejich vyhnání z ráje. V evropském středověku (zhruba 5.–15. století) je řada lidí přesvědčena, že Satan na Zemi působí i nadále.  Mezi obyvateli té doby navíc koluje mnoho příběhů, které mají jeho reálnou existenci potvrzo
od 19.5.2025 1.3tis
Říká se jí Palmariánská církev. Podle názoru odborníků jde však spíše o ultrakatolickou sektu. Církev má ovšem pestrý a dlouhý seznam světců. Jde například o oběti španělské občanské války z řad kněží a jeptišek. V seznamu ovšem nechybí ani španělský diktátor Francisco Franco. Kdo „caudilla“ uvedl na nebesa? Vzdoropapež! Situace, kdy v katolické cí
od 18.5.2025 2.6tis
Jeho jméno zazní prakticky kdykoliv, když je řeč o nejslavnějších alchymistech. Jenže anglický učenec John Dee byl mnohem víc, než jen badatelem skrývajícím se za baňkami a křivulemi. Opravdu během svého dlouhého života pronikl do mystických nauk a získal do svého držení magické předměty? Když se v roce 1527 narodí v rodině bohatého anglického obchodníka chl
od 17.5.2025 2.6tis
Anglický vzdělanec John Dee je v Británii považován za největšího učence své doby. Vlastní dokonce největší knihovnu na celých britských ostrovech. Všechny informace z knih, které má umístěné v pěti velkých místnostech, nosí ve své hlavě.  Dee se vyzná v námořní navigaci, astronomii, astrologii, matematice i alchymii. Zatímco se před ním všichni sklání, j
od 17.5.2025 2.8tis
Známý archeologický komplex Mehrauli leží na jihozápadním okraji Nového Dillí (součást Dillí). Mehrauli tvoří dvě vzájemně sousedící památky – mešita a hrobka.  Obě nesou jména dvou osob, Jamali a Kamali. To jsou světci, kteří zde v 16. století kážou a po své smrti jsou uloženi do vystavěné hrobky. Právě v těchto místech prý dochází k projevům nadpřirozen
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
panidomu.cz
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz