Fenomén, se kterým se lidstvo setkává už od 17. století. Složité obrazce vzniklé ohnutím obilných klasů budí rozruch po celé zeměkouli, nejčastěji se s nimi však můžeme setkat v jižní Anglii. Proč právě tam?
Snaží se s námi snad navázat kontakt mimozemské civilizace? Či se jedná o pouhé výtvory farmářů toužících po pozornosti?
Zastánci toho, že mimozemšťané existují, tvrdí, že se jedná o mírovou cestu, jak s námi pozemšťany navázat kontakt. Podle doktora Horace Drewa, vědce z kalifornského Ústavu technologií, je princip této komunikace podobný jako naše komunikace s delfíny.
„Když chceme komunikovat s delfíny, vypustíme pod vodu bubliny. Pak sledujeme delfíny, jak zvědavě připlují a s bublinami si hrají a zkoumají je.
Při komunikaci s mimozemšťany jsme těmito delfíny my.“ Mnoho lidí tvrdí, že tak dokonalé tvary nemohou být dílem člověka, navíc v tak krátké době – většinou totiž vzniknou za jedinou noci.
V roce 1991 se ale proslavila dvojice Doug Bower (*1924) a Dave Chorley (*1924). Oba muži se přiznali k autorství mnoha kruhů v obilí. Jejich jedinými nástroji prý bylo dřevěné prkno a provaz.
Přesto má teorie o mimozemském původu kruhů v obilí dosud spoustu zastánců. Jaké jsou nejnovější útvary a kdo je vytvořil?
Farmář podává žalobu
Ve Francii tento fenomén není tak rozšířený, minulý rok se ale v noci z 1. na 2. června u Crézancy-en-Sancerre objevil útvar, který vzbudil velkou pozornost. Skládá se z téměř tuctu kruhů různých velikostí. Centrální kruh má v průměru asi 500 metrů.
Je vůbec možné, aby něco takového mohlo být lidským dílem? Rozzuřený farmář, který zřejmě nevěří v možnou spojitost s mimozemšťany, podal žalobu na neznámého pachatele. Kvůli kruhu totiž přišel asi o hektar pole, 6 tun obilí a výdělek asi 1000 eur.
Kruh ve znamení brexitu?
Falický symbol se objevil loňského roku na jednom britském poli. Zatímco někteří v něm viděli další tajemnou zprávu z vesmíru, jiní si jej spojili s vystoupením Velké Británie z EU. Expert na kruhy v obilí Matthew Williams řekl v jednom z rozhovorů:
„Menší kruh zřetelně představuje Velkou Británii a větší EU. Linie mezi nimi mohou naznačovat, že menší kruh může být buď přitahován, nebo odstrkován větším kruhem.“
Příliš precizní na lidskou práci?
Před několika lety se objevil zajímavý útvar v obilí také v Payerne ve Švýcarsku. Kruhovitý tvar o průměru asi šedesáti metrů objevil armádní pilot François Blanchoud, který zrovna prolétal nad polem.
Blanchoudův otec Pierre Blachoud je expertem na nevysvětlitelné úkazy. Shoda okolností, nebo naopak podezřelá náhoda? Oba útvar detailně prozkoumali a Blachoud senior došel k závěru, že kruh nemohl vzniknout lidskými silami, protože je příliš precizní.
Nehlaste to!
Množící se kruhy trápí farmáře v anglickém hrabství Wiltshire. Místní policie je proto nabádá k tomu, aby jakýkoli další útvar v obilí nahlásili. Mluvčí policie prohlásil:
„Tyto kruhy mohou vypadat neškodně, ve skutečnosti ale mají negativní efekt na těžce pracující farmáře, kterým je takhle ničeno obilí. Není to jen trestný čin, ale také urážka.“ Někteří si ale z kruhů udělali také fungující byznys.
Existují firmy, které se specializují na výlety za kruhy v obilí. Jsou tedy tyto obrazce mimozemským uměním, či jen promyšleným obchodním tahem?