Obrazce na planině Nazca patří mezi nejznámější geoglyfy na světě. Nikdo nezná jejich přesný počet, neboť badatelé každou chvíli objevují nové. Přednedávnem se jim to mělo podařit znovu!
Tajemné obrazce se rozprostírají v pouštní krajině planiny Nazca na jižním pobřeží Peru. Tvoří je desítky různých motivů. Kdo je vytvořil? Jakým způsobem? A za jakým účelem?
Archeologům se nedávno na peruánské planině podařilo objevit s pomocí dronů přibližně 50 dosud zcela neznámých geoglyfů. Pomůže tento objev s objasněním otázek spjatých se záhadami opředenými obrazci?
Práce pradávných lidí?
Jako geoglyfy jsou označovány malby vytvořené různými způsoby na zemském povrchu, které jsou často spojeny s celou řadou záhad.
Některé vznikají naaranžováním přírodního materiálu (např. kamenů, štěrku, kamenných fragmentů či hlíny), jiné jsou výsledkem odstraněním přírodního materiálu v krajině tak, aby se odkryl odlišný podklad ležící vespod.
Pravděpodobně nejznámější geoglyfy se nacházejí mezi městy Nazca a Palpa v Peru. „Legendární čáry jsou vlastně basreliéfy vyryté sedm až deset centimetrů hluboko do země.
Archeologové je připisují Nazcanům, domorodému kmeni, který nevysvětlitelně zmizel několik století předtím, než se zde objevila kultura jejich nástupců, Inků,“ uvádí současný italský publicista a badatel Giulio Di Martino.
Záhadné obrazce vznikly někdy mezi lety 500 př. n. l. a 500 našeho letopočtu údajně s pomocí těch nejjednodušších metod a nástrojů.
„Jak ale mohli Nazcané tak přesně vytvořit takto rozměrné obrazce, není jasné a stejně tak nikdo nechápe, jaký byl jejich účel,“ tvrdí Martino. Podaří se to někdy změnit?
Výtvor mimozemšťanů?
Z jakého důvodu lidé obrazce na planině Nazca před stovkami let vytvořili, to stále není známo. Možná jim sloužily jako kalendář. Některé dlouhé linie totiž směřují k významným bodům na obloze.
Jiná verze praví, že účel obrazců byl rituální a lidé geoglyfy budovali na počest bohů. Jedna z nejrozporuplnějších teorií je pak založena na přesvědčení, že obrazce mají souvislost s obyvateli cizí planety.
Prý byly využívány jako přistávací dráhy pro mimozemské lodě. Údajně je dokonce možné, že obrazce nevytvořili lidé, ale právě návštěvníci z jiné planety. Tajemné geoglyfy jsou totiž dobře rozpoznatelné pouze při pohledu z výšky, například z letadla.
Jak by něco takového mohli zvládnout dávní obyvatelé Peru, kteří neznali moderní techniku? „Vše se mohlo odehrát také úplně jinak; domorodí obyvatelé pozorovali návštěvníky z hvězd a jejich podivné technické vybavení.
Po jejich odletu se pokoušeli nákresy a dráhami na zemi přimět bohy z vesmíru k návratu,“ uvádí německý záhadolog Lars A. Fischinger (*1974). Jak to tehdy vlastně bylo?
Šlo o obětiště?
Někteří historikové tvrdí, že vznik geoglyfů na planině Nazca byl řízen lidmi v jednoduchých horkovzdušných balonech. Je tedy nesmyslné spekulovat o účasti mimozemšťanů?
„Asi nejpravděpodobnějším vysvětlením je to, že rytiny, z nichž některé měří až 200 metrů, vytvořili lidé kultury Nazca (100 př. n. l. – 800 n. l.) jako oběti pro své bohy.
Nazcové postavili Cahuachi, posvátné obřadní místo nedaleko města Ventilla, odkud jsou některé linie vidět,“ poznamenává současná britská publicistika a astroložka Sarah Bartlett.
V čele sídla měli stát ti nejlepší z řad kněží, kteří si podle podobizen na dochované keramice zaplétali dredy a konzumovali halucinogeny, po nichž měli záhadné vize.
A právě tito kněží údajně řídili vznik geoglyfů z oblohy, po níž létali ve výše zmíněných balonech. Skutečně se to ale seběhlo právě takto?
Celá řada možností
„Ve 4. století došlo ke dvěma katastrofám, které vedly ke zhroucení náboženské hegemonie v Cahuachi.
Nejprve nastaly povodně, které město odřízly od přirozených zásob pitné vody, a poté udeřilo masivní zemětřesení, které rozvrátilo chrámové budovy,“ uvádí Bartlett.
Nazcové měli uvěřit, že hory, obloha, řeky, záplavy i zemětřesení jsou dílem bohů, a proto prý předpokládali, že se svým bohům znelíbili, a rituální centrum kolem roku 500 n. l. opustili.
Na druhou stranu se ozývají i názory, že současné znalosti kultury Nazca jsou poměrně skromné a proto nelze nic takto jednoznačně tvrdit. Jak to tedy je?
Nové objevy
Profesor antropologie z Illinoiské univerzity v USA William H. Isbell je přesvědčen, že na obrazcích na planině Nazca ve skutečnosti nic záhadného není. Podle jeho názoru na nich práce probíhala jen proto, aby bylo možné kontrolovat růst populace.
„Indiáni, vysílení a unavení úmornou prací na poušti, neměli dostatek síly na to, aby rozmnožovali své řady. Tím byl vyřešen tehdejší nedostatek zdrojů,“ uvádí Isbell. Hledáme v tajemných liniích všemožné významy zcela zbytečně?
Ani tato teorie však není všeobecně přijímána. Badatelé v záhadami opředené lokalitě v současné době nacházejí stále nové a nové obrazce. Před několika měsíci bylo s pomocí dronů odhaleno rovnou několik desítek dosud zcela neznámých geoglyfů!
Blíží se zásadní odhalení?
K unikátnímu objevu prý došlo shodou okolností. Členové mezinárodní ekologické organizace Greenpeace v prosinci roku 2014 na místě protestovali a úřady dostaly strach, aby během toho nebyly obrazce poškozeny.
Peru proto později obdrželo grant od USA, aby mohl být do oblasti vyslán restaurátorský tým. A právě ten nyní svými drony odhalil nové geoglyfy. Ty jsou v mnoha směrech unikátní.
„Většina z vyobrazených postav jsou válečníci,“ uvádí peruánský archeolog Luis Jaime Castillo Butters. Planina je přitom známá obrazci lidských postav, ptáků, ryb, pavouků, opic, lam, rostlin či různých spirál. Jak to vysvětlit? A jaká další zásadní odhalení se badatelům podaří v dalších letech?