Muž se sklání nad tělem mladé ženy a umně mrtvolu rozřezává. Vzduch plní kovový pach krve, on ale při pohledu na obnažené vnitřnosti nehne ani brvou. Ne, to není Jack Rozparovač, ale americký sériový vrah H. H. Holmes, který v Chicagu zavraždil desítky lidí.
Někteří ale v jeho mordech poznávají rukopis právě neblaze proslulého londýnského vraha. Je to snad jedna a tatáž osoba?
Americký vrah Herman Webster Mudgett (1861–1896), známý jako H. H. Holmes, si ve vraždění libuje.
Za tímto účelem si dokonce nechá v americkém Chicagu v roce 1893 postavit třípatrový hotel, který vybaví bludištěm chodeb, místnostmi bez oken, pokoji se skrytým přívodem plynu a samozřejmě propadlišti, jimiž mrtvá těla snadno dopravuje do sklepa.
O klienty tu není nouze, protože ve stejném roce otevírá své brány v pořadí devatenáctá světová výstava, a to pouhých 5 kilometrů od Holmesova hotelu. Zatčen je až v roce 1894 za krádež koně a tehdy konečně vyplave na povrch jeho krvavé tajemství.
Ve vězení se Holmes sice přizná k 27 vraždám, nejspíš jich ale spáchal mnohem víc. Ale mohl mít na kontě i vraždy na opačné straně Atlantiku?
Seznam pasažérů jako důkaz
Jack Rozparovač řádí v Londýně v roce 1888 a ve čtvrti Whitechapel zavraždí nejméně pět žen. Obětem z řad prostitutek nejdříve podřízne krk, pak je vykuchá jako rybu.
Jeho totožnost ale nikdo nezná, což nahrává konspiracím – žhavými kandidáty na podezřelé jsou například britský spisovatel Lewis Carroll (1832–1898), člen britské královské rodiny Albert Viktor (1864–1892) nebo dokonce jistá Mary Pearcey, usvědčená vražedkyně.
Až v roce 2017 Holmesův pra-pravnuk Jeff Mudgett tvrdí, že tímto mordýřem nebyl nikdo jiný než Holmes.
Při pátrání po důkazech mu pomáhá i bývalá analytička CIA Amaryllis Fox a společně najdou jméno H. Holmes na seznamu pasažérů lodi, plující z Anglie do USA krátce po vraždě Mary Kelly (asi 1863–1888), poslední oběti Jacka Rozparovače. Mohl by to být důvod, proč vraždy prostitutek v Londýně najednou ustaly?
Jsou Jackovy dopisy podvrh?
„Toulal jsem se po světě a hledal, koho bych zničil,“ nechá se po zatčení slyšet i sám Holmes.
A když pak Mudgett požádá amerického profesora lingvistiky Johna Harrise, aby omrkl dopisy, které Jack Rozparovač poslal Scotland Yardu a novinám, tak objeví, že „jazyk neodpovídá stylu psaní Angličana“ a poukáže na několik ryze amerických výrazů.
Tyto důkazy ale skeptici označují jen za nepřímé. Řada historiků považuje samotné dopisy od Jacka Rozparovače za podvrh, který mohl napsat i některý pisálek toužící zvýšit prodej novin.
Stejně nedůvěryhodné může být i Holmesovo prohlášení světoběžníka, protože americký vrahoun rád přeháněl. Nabízí se tak otázka, co by Holmes měl z toho, trmácet se až do Londýna, aby tu rozpitval několik žen? Chtěl si snad něco dokázat? Byly londýnské prostitutky nácvik na vraždy v Chicagu?