Legendy o mořských pannách prostupují celou historií mořeplavby. Postupně se v některých případech dařilo i získat ostatky těchto bájných stvoření. Byl to jen byznys s lidskou důvěřivostí, nebo platí přísloví, že na každém šprochu, pravdy trochu?
Patrně nejslavnějším exponátem tohoto druhu byla takzvaná mořská panna z ostrova Fidži. Byla dokonce v roce 1842 vystavena v Barnumově muzeu v New Yorku. Později se však záhadně ztratila. Snad byla zničena při jednom z četných požárů, kdoví…
Fidžijská mořská panna
Jak vlastně fidžijská mořská panna vypadala? Mělo se jednat o mumifikovaného tvora, který byl napůl rybou, napůl savcem. Skeptické hlasy namítají, že se však jednalo pouze o hlavu opice připevněnou na tělo ryby.
Tato bizarní mumie se později dočkala i několika napodobenin. Protože se však originál ztratil, musíme za jeho původem i přesným popisem stále ponechat otazník.
Údajně byl tento tvor chycen u pobřeží ostrova Fidži, odtud i jeho název. Budoucí muzejní exponát koupil jeden americký kapitán od japonských rybářů, prý za velmi vysoký obnos.
Manufakturní výroba
Byla to právě ochota kupců zaplatit za podobné exponáty slušné sumičky, která později vedla k doslova manufakturní výrobě podobných exotických suvenýrů. Na poptávku zareagovali i umělci, kteří dokázali zhotovit mumifikované tělo mořské panny z mnoha materiálů.
Postupně se dokonce objevily i návody pro začínající sochaře a milovníky záhad. K výrobě postmoderní mořské panny už jste nepotřebovali vysušené části zvířecích těl.
Stačila vám papírová hmota a modelovací tmel… Pokud už by bylo na pultu nějakého zapadlého stánku v Oceánii mumifikované tělo neznámého mořského živočicha, asi by neobstálo v konkurenci mnoha napodobenin, co myslíte?!