V irské mytologii existuje jedna zajímavá postava pojmenovaná Crom Dubh. Odráží se v ní dávný pohanský bůh jménem Crom Cruach. Jistě, Keltové nebyli křesťané.
Z toho důvodu začal mít Crom Dubh potíže s křesťanskými misionáři, konkrétně pak se svatým Patrikem, který v Irsku působil v pátém století.
Občas se objeví názor, že Crom Dubh byl reálnou historickou postavou. Mohl být místní autoritou, která se vzepřela importovanému náboženství.
Její konflikt s křesťanskými misionáři pak přešel do místních pověstí, aby oslavoval vítězství nové víry – křesťanství.
Mytologie a legendy
Jistý zmatek násobí i skutečnost, že toho mnoho nevíme ani o svatém Patrikovi. Pokud má Crom Dubh oporu v mytologii, svatý Patrik může na podporu svojí biografie rovněž nabídnout jen minimum písemných zdrojů a spoléhá opět na starověké legendy.
Svatý Patrik se střetává s démonem jménem Crom Dubh opakovaně, přičemž démon je zde někdy označován za pohanského vůdce, jindy za piráta nebo lupiče.
I to by svědčilo o tom, že jde o alegorický popis skutečných bojů mezi šiřiteli křesťanství a původním pohanským obyvatelstvem ostrova.
Pohanské reminiscence
V úvodu jsme položili otázku, kdo souboj démona se svatým – rozuměj Patrikem, vyhrál… Vzhledem tomu, že svatý Patrik je oslavovaný patron Irska, netřeba asi konečný výsledek obšírněji komentovat.
Přesto nebyl Crom Dubh v irské kultuře a historii zcela zapomenut. Jen pohanský svátek byl nahrazen křesťanským. Církev mistrně využila odboj vůči misionářům k oslavě konečného vítězství křesťanství.
Jeho božský předobraz – Crom Cruach je i nyní považován za hlavního keltského idola Irského ostrova. Dosvědčuje to i dřevěná modla ze čtvrtého století našeho letopočtu, která byla nalezena při archeologických vykopávkách v irském hrabství Roscommon.