V alpských lokalitách Francie, Švýcarska a Itálie je stále populární dávný kryptid označovaný jako dahu. Má se jednat o tvora, jehož vzhled nese zřetelné rysy kamzíka.
Vydáte-li se po stopách tohoto mytického stvoření, možná však natrefíte na nějakou tu recesistickou akci. Proč?
Dahu je populární například v italském Údolí Aosty, malé autonomní oblasti, která je hojně navštěvovaná příznivci horské turistiky.
Nepřekvapí tak, že právě z této lokality severozápadní části Apeninského poloostrova přicházely zprávy o pozorování záhadného zvířete.
Fantomová koza
Předpokládá se, že původ legendy o dahu má kořeny ve starověku. Přesto však pověst přetrvala až do současnosti. Napomohlo tomu například i údajné spatření tohoto zvířete v roce 2015. Rizikové to nebylo, dahu není lidem nebezpečný.
Zájem o toto zvíře neutuchá, jsou hlášena jeho pozorování, avšak věda nedokáže jeho existenci potvrdit. To, že se charakteristiky mytického zvířete posunuly do více odlehčené roviny, dokládá i aktuální popis anatomie této fantomové horské kozy. Prý má takzvaně asymetrické končetiny.
Co to znamená? Na jedné straně těla má dahu nohy kratší. Tato anatomická specialita mu umožňuje snadnější pohyb na příkrých horských svazích. Samozřejmě, může se ale pohybovat pouze jedním směrem. Pokud by se zvíře otočilo, zřítí se ze svahu.
Po stopách dahu?
Z toho důvodu mají dahu existovat ve dvou základních poddruzích, v závislosti na tom, na které straně těla mají kratší nohy. První skupina dahu se má pohybovat po svazích ve směru hodinových ručiček. Druhá? Ano, proti směru hodinových ručiček.
Tato zmíněná libůstka evoluce v kontextu horského prostředí nás vede k jedné zásadní domněnce.
Jaké? Pokud by vás někdo v Alpách lákal na výlet „po stopách dahu“, buďte obezřetní. Jestliže se budete pohybovat ve směru a zároveň i v protisměru pohybu pomyslných hodinových ručiček, bude to patrně jasný podvod. Tohle žádný dahu nedokáže.
Jak se ale zachovat, pokud celá trasa výletu povede jedním směrem? To už necháme na vás…