V kriminalistice bychom je označili jako nevyřešené případy – „pomníčky“. Chybí důkazy, pachatel, pravda zůstává skryta. Stejné je to i se záhadnými jevy ve vesmíru. Zůstávají v archivech a padá na ně pomyslný hvězdný prach. Vyjde pravda někdy najevo?
Seznam nevysvětlitelných záhadných jevů na noční i denní obloze se píše již od starověku a středověku. S pokrokem technologií a astronomie sice dosáhneme do vesmíru dále a hlouběji, přesto nad tím, co tam spatříme, musíme často umístit velký otazník. Pojďme se na takové dva „pomníčky“ z historie i současnosti detailněji podívat.
Včera – souhvězdí Vodnáře
Píše se rok 1686. Je 9. června a noční obloha nabízí úchvatnou podívanou na myriády hvězd. Není se čemu divit, protože v sedmnáctém století nekomplikoval astronomům práci nyní běžný světelný smog. Oblohu zkoumá i astronom Gottfried Kirch z německého Lipska. Náhle si všimne u souhvězdí Vodnáře něčeho velmi podivného.
V několika málo okamžicích zde vzplanula velká ohnivá koule. Co to mohlo být? Jednalo se snad o nějakou srážku letících objektů? Tuto záhadu se nikdy nepodařilo vysvětlit.
Dnes – planetka Vesta
Druhý příklad astronomického „pomníčku“ již pochází z nedávné současnosti. Týká se planetky Vesta.
Mimochodem, tato planetka byla zdrojem slavného meteoritického deště, který na našem území zasáhl městys Stonařov v roce 1808. Na Vysočinu tehdy dopadly stovky větších i menších kusů meteoritů. V roce 2011 zkoumala planetku Vesta americká sonda Dawn.
V sérii odeslaných fotografií byl i snímek, na kterém mělo být rozpoznatelné tajemné těleso na povrchu planetky.
Velmi připomínalo létající talíř. Bohužel, inkriminovaný snímek měl projít řadou následných úprav a zdrojová obrazová data tak nešlo ověřit. Záhada neznámého tělesa na povrchu planetky Vesta stále trvá. Zítra?
Možná už další hodina, den, týden, měsíc přinesou další záhadné jevy, kdoví… Mějte oči dokořán!