Existence proutkařů mnohé vědce dráždí. Zoufale se snaží odhalit klíč k jejich podivuhodným dovednostem, nebo dokonce popřít, že nějaké zvláštní nadání vůbec mají.
Aby přišli proutkařské záhadě na kloub, podrobují takzvané telestéty nejrůznějším testům a experimentům. Pomůže jim to najít hledané odpovědi?
Služeb takzvaných proutkařů využívají lidé tisíce let. Své uplatnění nacházeli již ve starověkém Řecku či Římě. Středověká církev však na ně hleděla s nelibostí.
„Jedná se o dílo ďáblovo,“ hřímali proti proutkařině, též nazývané radiosteze, telestezie či rhabdomantie, duchovní. Přesto ani tehdy nezůstali proutkaři bez práce. Hledali vodu, stříbro, zlato a jiné drahé kovy.
A podivuhodní proutkaři mají své místo rovněž v moderním světě. Jejich služeb využívají těžební společnosti a různé úřady. Někteří lidé navíc věří, že telestéti dokážou spolehlivě odhalit škodlivé zóny, nebo dokonce nevěru!
Jak je možné, že navzdory skepsi mnohých vědců dosahují proutkaři značných úspěchů?
Protichůdná zjištění
„Bez vší pochybnosti jsme prokázali, že takzvaná proutkařina je jenom podvod vystavěný na pověře,“ prohlašují vědci z katedry geofyziky, kteří v tehdejším Československu zkoumají schopnosti proutkařů. Zkoumaný telestét totiž selže v sedmi případech z deseti!
Někteří kritici ovšem tvrdí, že experiment probíhal tím způsobem, že nad jedním vystrašeným proutkařem stála desítka výhrůžně se tvářících vědců, takže neúspěch lze přičíst na vrub nervozitě.
Přesto podobný závěr učiní v 90. letech také tým spolku českých skeptiků Sisyfos pod vedením uznávaného fyzika Luďka Pekárka (*1924). Znamená to, že telestezie přes všechny výše zmíněné úspěchy stojí na podvodu?
Vědci z univerzity v německém Mnichově došli k jinému závěru. V letech 1984–1988 provede skupina znalců průzkum o vztazích mezi tvrzeními proutkařů a zdravím.
Telestéti totiž prohlašují, že jsou schopni odhalit škodlivé geopatogenní zóny, které mají neblahý vliv na zdravotní stav člověka. K překvapení všech proutkaři přesně určí rušivé zóny v místech, kde spí lidé trpící záněty žil, bolestmi páteře či rakovinou.
Hydrolog se zvláštním nadáním
Pokud by pokus mnichovských vědců někoho nepřesvědčil, příznivci telestezie mají eso v rukávu. Je jím současný německý hydrolog Hans Schröter, který se věnuje proutkařině. Ten pomocí proutku nachází na Srí Lance 691 studní!
Stejnou metodou rovněž dokáže najít prameny v Jemenu či Namibii. Přitom při svém hledání dosahuje 96% úspěšnosti. Pomáhají mu v pátrání jeho znalosti hydrologa, nebo je skutečně tak talentovaným proutkařem?
Se Schröterem spolupracuje i mnichovský profesor fyziky Hans Dieter Betz (*1940), který je přesvědčen o tom, že míra úspěšnosti proutkařů je objektivně měřitelná a vyčíslitelná a telestezie má své praktické využití.
Proč se někteří vědci proutkařskému řemeslu sami věnují, zatímco jejich kolegové zarputile popírají reálnost telestetických schopností?