Vane suchý vítr a sovětští geologové uprostřed turkmenistánské pouště Karakum provádějí rutinní průzkum ložiska zemního plynu.
Země se náhle začne chvět a propadat se pod nohama. „Utečte!“ křičí geologové a berou nohy na ramena. Když je po všem, zjeví se na místě obrovský kráter o průměru 100 metrů a hloubce 20 metrů, ze kterého syčí toxické výpary.
K čemu tu v roce 1971 vlastně došlo? „Byla tam obrovská podzemní jeskyně. Geologové na ní během vrtání museli narazit. Proto se to všechno propadlo,“ tvrdí znepokojení místní obyvatelé, polonomádi z kmene Teke, žijící v nedaleké osadě Derweze.
Proč jsou ale tolik znepokojeni? Lidé z kmene Teke jsou totiž odjakživa pověrčiví. Od začátku mají strach, zda sovětští geologové náhodou neprobudili něco, co se nikdy nemělo dostat na povrch.
Za pár dní bude po všem…
Místní nejsou daleko od pravdy. Propadem jeskynního stropu totiž dojde k protržení izolačních vrstev horniny, následkem čehož začne z podzemí unikat velké množství zemního plynu. Obavy, že se jedovaté výpary začnou šířit do okolí, jsou zcela na místě.
„Existuje jen jediná možnost, jak zamezit šíření plynu do okolí. Zapálit to! Za pár dní bude po všem. Počítáme, že plyn vyhoří maximálně do týdne,“ prohlašují suverénně sovětští geologové.
Pak škrtnou a stvoří tak obrovskou hořící jámu, která rudě zbarví tvář každého, kdo se k ní přiblíží. Jakého překvapení se ale dočkají, když kráter po týdnu, po dvou týdnech, po měsíci, dokonce i po roce hoří dál. „To není možné!
Ty zásoby plynu přece nemůžou být nevyčerpatelné,“ krčí geologové rameny. Zdá se však, že zemní plyn v propadlé jeskyni skutečně nevyčerpatelný je. Od vzplanutí jámy uběhlo 43 let a kráter stále hoří.
Žádný div, že se mu časem skutečně začne říkat „Brána do pekla“. Odkud se takové neuvěřitelné množství plynu bere?
Mocná ruka ďábla
V roce 2010 prezident Turkmenistánu Gurbanguli Berdymuhamedov nařídí únik plynu nějakým způsobem uzavřít. To se však dodnes nepodařilo! Jak to? I když vědci nedokáží vysvětlit, že z kráteru zemní plyn dodnes vychází, přesto myšlenkou pekla opovrhují.
To se ale nedá říct o obyvatelích Derweze, kteří si nekonečný únik hořících jedovatých výparů vysvětlují jediným způsobem – pocházejí ze samotného pekla!
A tak zatímco se pro jiné stal děsivý kráter vyhledávanou turistickou lokalitou, lid kmene Teke se tomuto místu vyhýbá. Myslí si, že Brána do pekla je místem zla, a mají strach, že by je do pekla mohla vtáhnout ďáblova ruka.
Je to pouhý nesmysl založený na pověrčivosti? Jak je ale možné, že kráter dodnes hoří a neexistuje způsob, jak „ďábelské“ výpary zarazit? Kdy pekelná brána zhasne? Nikdy?