Kdo by se nechtěl podívat na tajemnou kamennou stavbu a jedno z nejatraktivnějších míst Velké Británie, která láká i dnes.
Sloužil Stonehenge jako pohřebiště?
Podle rozšířeného názoru se zde v pravěku nacházelo velké pohřebiště. Skutečně se tu našlo mnoho kosterních pozůstatků mužů, žen i dětí, ale často to nejsou příbuzní. Pravděpodobně nejde o hrobky pravěkých panovníků, ale jiných skupin osob.
Nedaleko kamenných kruhů archeologové odkryli pozůstatky dávné vesnice. Mohlo jít o místo posledního odpočinku jejích obyvatel? Asi ne. Vesnici tvoří jen osm domků a je velmi primitivní.
V době vzniku Stonehenge tu nemohlo žít dost lidí na postavení dominanty kraje. A proč by si rolníci stavěli honosné pohřebiště? Stavba měla zřejmě zcela jiný účel.
Šlo o místo určené pro rituály?
Náboženské obřady se zde asi skutečně konaly. Řada jeho os totiž probíhá mezi body východu slunce při letním slunovratu a západu slunce při zimním slunovratu. Téměř určitě nějak souvisí s pohybem Měsíce.
Někteří vědci se domnívají, že se jedná o starobylý kalendář. Podle nejnovějších objevů byl Stonehenge pohanským poutním místem, kam se lidé sjížděli zdaleka k oslavě svátků. V pravěku sem lidé přiváděli i dobytek, vždy ve stáří kolem jednoho roku.
Vykrmit dobytek nebylo lehké, dá se předpokládat, že to návštěvníci Stonehenge činili při nějaké zvláštní příležitosti.
Byla to pravěká nemocnice?
Kosterní pozůstatky nalezené v okolí Stonehenge prokázaly, že více než polovina pohřbených vykazuje známky nemocí a tělesných deformací.
Někteří vědci se domnívají, že místo mohlo v pravěku sloužit jako primitivní nemocnice, kde se tehdejší léčitelé pokoušeli neduhy příchozích léčit. Podle genetických vyšetření kostí mrtví pocházeli z rozdílných oblastí a museli sem tedy přicestovat zdaleka.
Přímé důkazy o tom, že se sem skutečně přicházeli léčit, však zatím chybí. Stejně tak na místo mohli nemocní přicházet umírat. Domněnka o zabíjení zdeformovaných jedinců je poměrně snadno vyvrácena. Těla nenesou žádné známky toho, že by jim k smrti někdo dopomohl.
Měl Stonehenge střechu?
Spory se také vedou o původní podobě stavby. S jistotou víme, že kamenné sloupy byly původně postaveny jako kruh. Dnes některé z nich chybí. Rozpadly se, nebo byly později použity ke stavbě něčeho jiného?
Vykopávky prozradily, že komplex byl v době své největší slávy obehnán trnitým živým plotem. Ten měl nejspíš zabránit tomu, aby mohl mezi kamenné sloupy kdokoli volně přicházet a aby nebylo na dění uvnitř vidět.
Nález poukazuje na to, jak zruční byly pravěcí zemědělci. Podle další teorie zase příčné nosníky na sloupech původně sloužily k tomu, aby nesly dřevěnou klenbu. Náboženské obřady se podle ní prováděly na pódiu vysoko nad zemí.