První císař Čchin Š’-chuang-ti (260–210 př. n. l.) založí silnou dynastii Čchin, uklidní říši a sjednotí válčící státy. Světu zanechá významné památky, z nichž největší je hrobka samotného císaře. Její stavba trvá celých 38 let!
Řád a zeď
První čínský císař zreformuje a sjednotí právní předpisy, měnu i písmo. Sjednocená říše se brzy stane terčem nomádských kmenů. „Bude třeba vybudovat zeď,“ informuje své pobočníky. Ani jeden z nich si neumí představit, jak velkou zeď má na mysli.
„Na císařův příkaz pracovalo na stavbě Velké čínské zdi přes 300 000 dělníků,“ uvádí archeoložka Kate Santonová.
Stavby vykoupené smrtí
„Velký vládce musí mít opravdu skvostné místo odpočinku,“ míní Čchin a rozkáže postavit monumentální chrám. „Na výstavbě hrobky se podílelo kolem 700 000 poddaných,“ píše Santonová. Pro mnohé čest, pro další jistá smrt.
Císař nechal hodně řemeslníků zavraždit, aby nebylo prozrazeno místo jeho posledního odpočinku. „Jámy s těly, která nesou stopy poprav, se skutečně našly,“ tvrdí profesorka Aedeen Creminová.
Do hrobu i s konkubínami
Aby mohl gigantický komplex císařovy hrobky o 90 km2 vůbec vzniknout, musí řemeslníci odklonit podzemní toky hned tří řek! V mohyle kromě císaře spočinou tisíce jiných. Po panovníkově smrti jsou s ním zaživa pohřbeny i konkubíny, které mu neporodily potomky.
V hrobce jsou bronzové skulptury ptáků a zvířat i množství osobních věcí císaře. „Lidé z dynastie Čchin věřili, že člověk má v posmrtném životě stejné potřeby jako zaživa. Proto císaře pochovali se stejnými věcmi, které používal, dokud žil,“ míní Creminová.
Chtěl nesmrtelnost
Císař touží po nesmrtelnosti, kterou mu mají zajistit dvorní lékaři. Zřejmě mu připravili lék k prodloužení života s obsahem rtuti. Užíval ho tak svědomitě, že se otrávil a zemřel v pouhých 50 letech. Rtuť má důležitou roli i na místě císařova hrobu.
Císař hrozí i dnes
Od roku 1974 byl odkryt jen zlomek areálu. I s dnešní technikou jsou archeologové velmi opatrní, protože touhu po vědění by mohli zaplatit smrtí. Celá hrobka má být hlídána vražedným systémem kuší. Samostříly jsou připraveny zneškodnit nepovolané.
Mohyla je protkána i potoky rtuti, které mají simulovat Žlutou a Dlouhou řeku. I malá chyba může vést k vylití jímek s rtutí a tím k ekologické katastrofě.