Přímo nad známým zámeckým pivovarem Černá Hora se nachází stejnojmenný zámek. K tomuto sídlu se váže legenda o místním vlkodlakovi…
Na místě dnešního zámku stával kdysi dávno gotický hrad, který byl založen ve 13. století Matoušem z Černé Hory, jenž zastával funkci moravského komorníka. V okolních lesích prý řádil vlkodlak, což není v našich krajích příliš běžné. Jak se tedy vlkodlak do místních lesů vlastně dostal?
Milostný příběh
Během obléhání města Vídně Turky táhl na pomoc také polský král Zikmund Sobieski. Mnoho polských oddílů se přesouvalo právě přes Černou Horu.
V jednom z oddílů byl přítomen Zikmund Laski, jehož otec byl přítelem pana Trčky, který byl správcem místní manufaktury. Laski zavítal na návštěvu k panu Trčkovi a zamiloval se do jeho dcery.
Záhadné varování
Když pak byli u Vídně Turci poraženi, vracely se oddíly zpět do Polska a vojáci s sebou na Černou Horu přivezli rovněž i zraněného Zikmunda. Správcova dcera se o zraněného válečníka starala celou zimu. Zikmund si řekl o její ruku a začala se chystat svatba.
Jednou v květnu však Laski požádal o laskavost, aby nikdo z myslivců toho dne nechodil do lesa, neboť je tam prý jinak čeká jistá smrt…
Nepochopitelná proměna
Dalšího dne se městem roznesla zpráva, že v lese je nebezpečný vlk. Zámecký hejtman proto nařídil ještě ten samý den uspořádat na vlka hon. Myslivci vlka vystopovali a před večerem ho zastřelili.
Vlk se však náhle proměnil a k údivu všech zde místo něj ležel mrtvý Zikmund Laski…
Děsivé prokletí
Nikdo si tuto nečekanou situaci neuměl vysvětlit. Až bořitovský farář se dopátral pravdy. Je známo, že polský král Boleslav Chrabrý tolik nenáviděl krakovského biskupa, že jej zabil přímo před oltářem.
Od té doby ho pronásledovalo neštěstí, vzdal se trůnu a vstoupil do kláštera, kde činil pokání. Smůla se však údajně lepila rovněž na jeho pomocníky a jedním z nich byl i Zikmundův předek.
Kletba zlomena
Jejich kletba prý byla děsivá. Pravidelně vždy v úmrtní den krakovského biskupa se proměňovali mužští potomci tohoto rodu ve vlka a běhali po lesích. Až Zikmundovou smrtí byla tato kletba údajně nadobro smazána.