Takzvaný Áronův náprsník nosil v Izraeli nejvyšší velekněz jeruzalémského chrámu. Sloužil jako schrána pro urím a tumím, dva speciální kameny, které se objevují v biblické tradici a jejichž užívání i smysl jsou dodnes předmětem náboženských debat. S jejich pomocí údajně velekněz zjišťoval boží vůli…
Speciální náprsník
S kameny urím a tumím se prvně setkáváme ve Starém zákoně, kdy Mojžíš vysvěcuje svého bratra Árona na velekněze.
Urím a tumím jsou v Exodu popsány právě jako součást speciálního náprsníku, jenž byl údajně nádherně zdobený dvanácti drahokamy s vyrytými jmény izraelských kmenů.
Údajný vzhled
Podle podrobného popisu byl náprsník zhotovený ze zlata, modrého a červeného purpuru a karmazínu.
Jeho umístění na hrudi velekněze zlatými kroužky, připevněnými na okrajích náprsníku pomocí řetízků z čistého zlata a šňůr z modrého purpuru, bylo prý poměrně komplikované.
Ano, či ne?
Veleknězova náprsenka s dvanácti kameny, jejichž složení není přesně známo, ale mohlo se jednat například o smaragd, onyx, malachit, topaz, achát nebo karneol, obsahovala rytinu v podobě jmen dvanácti synů Izraelových v pořadí, jak přišli na svět.
Náprsník byl údajně dvouplášťový. Mezi tyto zlaté pláště se vkládaly právě urím a tumím. Ty dávaly srozumitelnou odpověď – buď zazářily, nebo nikoliv. Otázky, týkající se pouze celého národa Izraele, musely být tedy pokládány zcela jednoznačně.
Mimozemská technologie?
Spolu s Áronovou holí a Archou úmluvy se jedná o velmi záhadné artefakty, které někteří badatelé přisuzují nějaké mimozemské technologii. Dozvíme se vůbec někdy o jejich původu a pravé funkci skutečnou pravdu?