Hora Tchaj-šan, ležící na severovýchodě Číny, prý oplývá léčivými účinky. Rostou zde zázračné byliny a stojí zde chrámy, které prýští pozitivní energii. Čím to, že právě na této hoře budete cítit dobře? Je to proto, že právě zde kdysi sídlili bohové, jak tvrdí čínští císaři?
Podle asijských náboženství hory představují sloupy, jež podpírají nebe nad zemí. A Tchaj-šan je podle některých pramenů tím nejvýznamnějším ze všech čínských vrcholů. Říká se proto, že je těsně spjat s některými bohy.
Tím hlavním je podle všeho Císař Pán hory Tchaj, jenž je podle čínské tradice potomkem stvořitele všeho života nazývaným Pangu. Další je Nebeská dívka, alternativně také nazývaná Císařovna hory Tchaj-šan, jež má být dcerou Císaře Pána hory Tchaj.
Často je vyobrazována s deskami a Velkým vozem na důkaz majestátnosti svého úřadu. Jsou tu však další bohové a bůžci. Například bohyně zraku Jen-kuang Naj-naj, či plodnosti Sung-c‘ Niang-niang. Obě jsou často zobrazovány jako služebnice Pána hory.
Na hoře prý také kdysi stojí Chrám mocných duchů. Na starostiho má údajně Š‘ Kan-tang, duch poslaný Císařem, který má chránit lidi před zlými duchy.
Chrám, který prospívá
Důkazem božské přítomnosti by mohly být dva chrámy stojící na vrcholu hory. Údajně mají moc léčit! Přesněji řečeno ozdravné schopnosti má prý jen jeden z nich, Chrám Princezny azurových oblaků.
Druhý, Chrám Nefritového císaře, je údajně zase nábožensky významnější. Přesto se cílem veřejnosti stává především ten první – chrám uzdravování. Prý odstraňuje deprese a zlepšuje srdeční činnost. Je tomu tak díky božskému vlivu? Možná.
Určitou roli ale může hrát i něco zcela jiného. Od úpatí na vrchol hory Tchaj-šan, až k posvátným stavbám, vede dlouhé kamenné schodiště skládající se z více než 7000 schodů.
Co když má na nemocné blahodárný vliv právě náročná procházka na čerstvém horském vzduchu?
To bylinky z hory léčí
Vše by také mohlo být jinak. Mystický vrchol je v 18. století spravován buddhistickou mniškou, která se považuje za vyhlášenou léčitelku.
O jejím původu toho není moc známo, ale někteří badatelé se domnívají, že by mohlo jít o mnišku na útěku Ng Mui. Žena užívá místní bylinky zejména na léčení nemocí lidí, kteří se přicházejí do chrámů pomodlit a uctít posvátné místo.
Tato tradice se dochovala dodnes. Jednou ze směsí léčivých bylin tradiční čínské medicíny pocházející z Tchaj-šan je tzv. Pevnost palácového pilíře, která obsahuje bylinu Tu Chuo, jež se používá při nespavosti, bušení srdce či zácpě.
Jde prý o všestranný lék, jehož účinky potvrzují především alternativní lékaři. Může ale vůbec takový univerzální prostředek existovat?
Tajemství v ohrožení?
Podle některých čínských obyvatel jsou posvátné funkce a tajemství hory Tchaj-šan v současnosti povážlivě ohroženy. Škodlivým faktorem je prý obyčejný cestovní ruch, který význam hory snižuje.
„Tato místa mají být obtížně dostupná a svízelně prozkoumatelná, neboť právě v takovém zápase spočívá lidské úsilí.
Postavit na ně lanovku neznamená jen narušit přírodní rovnováhy, ale také připravit nás o pocit úžasu,“ upozorňuje britský autor a ředitel Mezinárodní poradenské služby pro vzdělání, náboženství a kulturu Martin Palmer (*1953).
Mohou turisté opravdu narušit klid a mír hory Tchaj-šan? Nebo má někdo zájem na tom, aby lidé nepoznali letité tajemství božských zakladatelů, které si prozatím posvátná hora uchovává?