V oblasti města Delčevo v Severní Makedonii přetrvává legenda o nákladním automobilu s nákladem zlata. Ten měly v této lokalitě ukrýt německé jednotky při svém ústupu z Řecka v časech druhé světové války? Proč si lidé myslí, že to není jen smyšlený příběh?
Delčevo se nachází necelých sto sedmdesát kilometrů východně od severomakedonské metropole Skopje. Město má nyní populaci dvanáct tisíc obyvatel. Členitý terén v jeho okolí byl za druhé světové války místem, kde úspěšně operovaly partyzánské jednotky.
Pátrání po tajném tunelu
Právě ústup německé armády z Řecka stál na počátku příběhu o ukrytém nacistickém zlatě. Němci se prý obávali, že by poklad mohl padnout do rukou partyzánům.
Raději jej ukryli v tajném tunelu, který zde sloužil jako logistické místo důležité pro zásobování wehrmachtu. Podzemní prostory se měly nacházet v místní lokalitě zvané Bigla.
Po válce a vzniku federativní republiky Jugoslávie po tajném tunelu a pokladu v něm ukrytém pátrali i ženisté jugoslávské armády, avšak neúspěšně.
O zlatý poklad v Delčevu se vždy zajímali také bulharští badatelé. Proč? Tato oblast byla za druhé světové války kontrolována i armádou Bulharska, od roku 1941 spojencem třetí říše při akcích na Balkáně.
Nacistický podzemní sejf
Není divu, že velkou pozornost přitáhly v Delčevu doslova manévry severomakedonských policejních a armádních složek, které následovalo i nasazení těžké stavební mechanizace.
Lidé se domnívali, že se jedná o obnovené pátrání po nacistickém zlatě, které zde mělo být ukryto v roce 1944. Šeptalo se i o nástražných výbušných systémech, které prý tento tajný nacistický podzemní sejf chrání.
Faktem však zůstává, že úřady Severní Makedonie nezveřejnily z této akce žádné oficiální prohlášení. Pouze důrazně dementovaly zprávy, že by se snad mohlo jednat o archeologický průzkum. Okolí Delčeva je totiž proslulé i cennými nálezy z období starověku.
Je kdesi v okolí města ukrytý nacistický náklaďák naložený zlatem? O tom se zatím můžeme jen dohadovat.