Italský zámeček Miramare, kdysi symbol krásy a slávy, se zřejmě stal prokletým místem… Každý, kdo se totiž na noc ocitl v jeho zdech, byl údajně předurčen k předčasné smrti.
Vše začalo již s jeho stavitelem a prvním majitelem, arcivévodou Ferdinandem Maxmiliánem Habsburským…
Popraven v Mexiku
Ferdinand byl na nátlak císaře Napoleona III. v roce 1864 korunován na císaře Mexika, kam jej doprovázela i jeho manželka Charlotta Belgická. Napoleon toužil po spojenci v Novém světě a též po rozšíření svého vlivu v zámoří.
Mexický císař Maxmilián I. však v cizí zemi čelil celé řadě těžkostí. Maxmiliánova monarchie trvala pouhé tři roky, jelikož se jeho konzervativní názory ostře střetávaly s liberálními myšlenkami tamních obyvatel.
Největší překážkou se pak stala americká občanská válka, vyvolaná americkým odporem proti vměšování Evropy do záležitostí Nového světa. V roce 1866 byl Maxmilián poražen a přestože mu byla nabídnuta šance na útěk, odmítl Mexiko opustit.
Navzdory radám Charlotty i Napoleona III. se Maxmilián pokusil obléhání vzdorovat a nakonec byl 19. června 1867 popraven.
Šílenství nešťastné vdovy
Jeho tragický osud přivedl manželku arcivévodkyni Charlottu k šílenství. Ubohá Charlotta, sužovaná akutní paranoidní psychózou, se psychicky zhroutila. Po návratu do Evropy strávila zbytek života v ústraní na zámku Bouchout v Belgii, kde v roce 1927 zemřela.
Atentát na následníka trůnu
Říká se také, že arcivévoda František Ferdinand, který na zámku Miramare pobýval, se na večírku vysmíval myšlence o prokletí. Jeho smrt však zanedlouho šokovala celý svět a současně spustila i první světovou válku.
28. června 1914 v ulicích Sarajeva Gavrilo Princip dvakrát vystřelil z pistole na následníka rakousko-uherského trůnu arcivévodu Františka Ferdinanda a jeho manželku Žofii, vévodkyni z Hohenbergu. Oba podlehli zraněním v rozmezí půl hodiny…
Vojenské oběti?
Mezi další obyvatele zámku patřil například i rakouský nacista Friedrich Rainer, odsouzený v roce 1950 k trestu smrti za zločiny proti lidskosti. Do roku 1954 na zámku pobývali britští a následně i američtí vojáci.
Poslední obětí údajného prokletí se stal americký generál, který zde žil do roku 1951. Poté byl vyslán do korejské války, kde krátce po příjezdu zemřel na infarkt.
Turistický cíl
V roce 1955 bylo sídlo předáno městu Terst, které ho zrenovovalo a zpřístupnilo veřejnosti. Od té doby se zámek Miramare stal oblíbenou turistickou atrakcí, kterou každoročně navštíví tisíce lidí. Bylo tím snad temné prokletí zlomeno?