Agrosymboly jsou geometrické obrazce objevující se v polích na různých místech světa. Každý rok přibývají další a nikdo nedokáže říci, jak vznikly. Udivují zejména jejich rozměry a dokonalý způsob provedení, jenž je výsledkem neznámé technologie. A minimálně jeden takový máme i v Česku!
Agrosymboly, pro které se vžil zjednodušený, leč nepřesný výraz „kruhy v obilí“, jsou typické pro Velkou Británii, kde se jich objevuje nejvíce. Ročně neznámí autoři vytvoří stovky agrosymbolů po celém světě a ani Česká republika nezůstává pozadu.
V květnu roku 2012 se do médií dostane obrazec z Uhřic na Hodonínsku. Ohromný kruh připomínající slunce se navíc chlubí hned několika výjimečnými prvky. Zvláštní je nejen roční doba, kdy se obrazec objevuje, ale i jeho umístění a způsob provedení.
Není to přitom první agrosymbol, který byl nalezen v okolí Uhřic! Vzniklo české „Slunce“ působením neznámých energií?
Nález plný unikátů
Je polovina května 2012 a lidé z jihomoravské obce Uhřice a jejího blízkého okolí jsou na nohou. Přicházejí k nedaleké sjezdovce v Silničné nebo na benzinovou stanici u Žarošic. Tato dvě stanoviště jim totiž zajišťují nejlepší výhled na neobvyklý úkaz.
Ti nejzvědavější se pak vydávají přímo do pole. Všichni chtějí na vlastní oči vidět asi 70 metrů široký obrazec, který se v poli objevil. Později na místo přijíždějí odborníci znalí problematiky agrosymbolů i amatérští badatelé.
Všichni se shodují, že obrazec je výjimečný. Z řad obvyklých agrosymbolů totiž vybočuje hned několika vlastnostmi. Sezona kruhů v obilí u nás probíhá v červenci a srpnu, v Anglii, kolébce kruhů, začíná jen o měsíc dříve.
Obrazec, který se objeví v polovině května, je tedy nezvyklý i na světové poměry. Velmi netradiční je navíc i jeho umístění.
Na rozdíl od většiny agrosymbolů, jež se vyskytují převážně v obilných, pšeničných či kukuřičných polích, vzniká ten z Uhřic v řepném lánu. Má v sobě nějaké poselství?
Komu svítí slunce?
Vnitřní část kruhu tvoří šest totožných trojhranných dílů, které jsou vyplněny příčnými oblouky. Ty připomínají sluneční paprsky a díky tomu získává obrazec svůj název. O významu tohoto agrosymbolu se v porovnání s jinými nevedou žádné dlouhé spory.
Slunce je odpradávna znakem života, blaha a dobré úrody, a proto je podobné poselství přičítáno i Slunci v Uhřicích. Ovšem přinejmenším v posledním bodě se obrazec míjí se skutečností.
Po žních téhož roku totiž celostátní média informují, že horší sezonu mnozí zemědělci nepamatují. Jižní Morava přitom patří do nejvíce postižených oblastí. Chybovali tvůrci agrosymbolu, nebo mělo být poselství obrazce úplně jiné?
Je zajímavé, že velmi podobný agrosymbol se objevuje v roce 2003 v dalších Uhřicích, které jsou jen 15 kilometrů vzdálené. I tehdy se zemědělci potýkají s mimořádně špatnou sklizní.
Obilní umělci
Kdo nebo co stojí za vznikem obrazce? Velice rychle zavládne v odborných kruzích přesvědčení, že jde o padělek. Zatímco u ostatních agrosymbolů bývají stébla zohýbána hned u země, porost uvnitř Slunce je zlomen několik centimetrů nad povrchem.
To napovídá, že obrazec byl v řepném poli vyšlapán. Působení tzv. circlemakerů (lidé uměle vytvářející agrosymboly), prozrazují také estetické nedostatky obrazce. Na leteckých snímcích jsou zřetelné nepravidelnosti jednoho ze šesti vnitřních segmentů.
Podezření padá na českou skupinu Circle Art, která se již k několika obrazcům v minulosti přihlásila. Proč by něco takového dělala?