Mnohé podivné symboly v Katedrálním kostele Panny Marie v Lincolnu v Anglii či v kostele sv. Máří Magdalény v Rennes-le- Château ve Francii naznačují, že do nich chtěl kdosi ukrýt jinak nesdělitelná tajemství.
Zvláštní postavení soch, výjevy na obrazech a další architektonické prvky naznačují, že by za vším mohli stát proslulí rytíři templářského řádu. Můžeme snad v těchto svatostáncích hledat i samotný Svatý grál, jak tvrdí někteří odborníci?
Gotickou katedrálu nacházející se ve východoanglickém městě Lincoln a kostel sv. Máří Magdaleny ve francouzském Rennes-le- Château rozděluje kanál la Manche a mnoho let mezi jejich výstavbou.
Přesto se v obou stavbách najdou stejné tajemné prvky, které má pravděpodobně na svědomí jeden člověk, či spíše spolek. Jak je to možné? A kdo stál u zrodu všech šifer společných pro obě stavby?
Démonické znaky
Nelze si nevšimnout určité spojitosti v postavení obou církevních staveb. Jak Lincolnská katedrála, tak kostel sv. Máří Magdaleny stojí na kopci, což činí dojem jisté tajemné nepřístupnosti.
Dle tvrzení některých badatelů navíc v místě dnešní gotické Lincolnské katedrály kdysi stával prostý kostelík, jenž není zasvěcen nikomu jinému než sv. Marii Magdaleně!
Skutečně pozoruhodná spojení ale najdeme až v současných církevních domech, které mají ukrývat společná tajemství. V obou sakrálních stavbách se vyskytuje ojedinělý prvek strážného ďábla, který se nachází poblíž sochy Madony s neviňátkem.
V Lincolnu se tomuto démonu říká imp.
Zaujímá zvláštní polohu, kdy jeho pravá noha je přehozena přes levou, takže obě končetiny mohou z jistého úhlu tvořit dohromady tvar písmena V. Podle amerického spisovatele Dana Browna (*1964) a také některých badatelů jde o zřetelný templářský odkaz na kalich, ze kterého pil Ježíš Kristus při poslední večeři – tedy tzv.
Svatý grál. Ve skutečnosti ale písmeno V připomíná spíše klenba kolem malého démona. Jak to tedy je?
S černými psy po boku
Britský spisovatel Dan Green (vl. jm. Callum Jensen; *1956) dokonce tvrdí, že objevil starý překlad slova imp: „Vystopoval jsem původ slova imp k jeho nejranějším kořenům a k mému úžasu jsem zjistil, že se toto slovo překládá jako sion.
Lincolnský imp, který se objevuje v církvi už od 13. století, se tak zdá být odkazem nějakého tajného spolku.“ Podle některých názorů jde o narážku na tajné společenství Převorství sionského, které bylo založeno v 11. století v Jeruzalémě. Socha démona strážce v kostele v Rennes má rovněž pravou nohu přeloženou nad svou nohou levou, což patrně není náhoda.
A najdeme zde i další záchytné body. Těmi jsou výjevy psů. Ve francouzském kostele nalezneme sochu francouzského světce sv. Rocha z Montpellieru (asi 1295–1327) s černým psem po boku.
Před katedrálou Lincoln stojí v areálu novodobá pamětní socha anglického básníka lorda Alfreda Tennysona (1809–1892) k němuž rovněž vzhlíží černý pes!
Dvě vzácné osobnosti francouzských a britských dějin ve spojení s černým psem některé badatele doslova provokují. Kromě toho, že prakticky nikdo netuší, proč tento prvek „zdobí“ obě stavby, je téměř jisté, že jde o šifru.