V nehostinné oblasti čínské pouště Taklamakan jsou v roce 1970 nalezena záhadná pohřebiště neznámé lidské rasy. Těla dvoumetrových lidí s modrýma očima a blonďatými vlasy zamotají hlavu mnoha vědcům.
Nedaleké ruiny obrovských měst naznačují, že se zde kdysi nacházelo centrum vyspělé civilizace. Kam zmizela a proč o ní tak málo víme? Podle některých teorií souvisí s legendární Atlantidou…
V nejstarších čínských legendách najdeme příběhy o vysokých modrookých vůdcích se světlými vlasy. Údajně právě oni organizovali prastarou čínskou společnost, učili ji řemesla a přinesli spoustu vynálezů. Těmto bájím však věří jen málokdo.
Ovšem v 70. letech jsou v Číně nalezeny tajemné mumie, které mohou změnit učebnice dějepisu! Vědci spekulují, že se jedná o indoevropský kmen Tochariánů, původem árijské rasy.
Podivuhodné však je, že stejně jako oni mají podle mýtů vypadat i obyvatelé bájné Atlantidy! Díky specifickým klimatickým poměrům jsou ostatky lidí z pouště Taklamakan dokonale zachovány. Přestože pochází z 1. století, vědci dnes mohou zkoumat jejich DNA. Co objeví?
Co mělo zůstat skryto?
V roce 1970 probíhají v Sin-ťiangu výstavby železničních tras. Právě během nich učiní archeologové objev, který nastolí víc otázek než odpovědí. Vykopávky odkryjí desítky mumií, které jsou díky pouštnímu klimatu skoro neporušené.
Co ale nedá vědcům spát, je jejich vzhled. Jak to, že pouštní lidé měli alabastrově bílou pleť, modré oči a zrzavé nebo blonďaté vlasy? Během 90. let je nalezeno více než 1000 dalších europoidních mumií. Většina pochází z regionu pohřebišť, nazvaného Wapu.
Americký vědec zabývající se čínskou kulturou a historií, Victor H. Mair (*1943) poprosí svého přítele italského genetika Paola Francalacciho (* 1959), aby se pokusil udělat ze vzorků mumií testy DNA. To se záhy ukáže být charakteristické pro západní Eurasii.
„Mumie patří do stejné genetické linie jako většina současných Švédů, Finů, Toskánců, Korsičanů, a Sardiňanů,“ upřesňuje Francalacci. Byla tu opravdu prastará civilizace, o které skoro nic nevíme?
Symboly svastiky
Naleziště vydává spoustu zajímavých artefaktů. Jedna z mumií je pohřbena s hliněnou mísou, která na sobě nese symbol svastiky (kříž s rameny zalomenými do pravého úhlu). Ta v původním indoevropském písmu vyjadřovala „dobro“.
Později si ji však za symbol své propagandy vzali nacisté. Svastika je v Číně a okolí do dnešních dnů rozšířená jako symbol štěstí. To dokazuje, jak dalece zřejmě sahal vliv tajemného pouštního národa.
Italský genetik profesor Luigi Luca Cavalli-Sforza (* 1922) tvrdí: „U mrtvých jsme nalezli látky podobné těm, které se vyráběly ve Skotsku, Rakousku a Švýcarsku. Je možné, že se stěhovali z Evropy do západní Číny někdy před 3000 až 4000 lety“.
Některé mumie mají zajímavé čapky s péry, připomínající tyrolské klobouky. Pozoruhodná je také skupina žen, pohřbených asi 500 let př. n. l., jejichž hlavy zdobí vysoké klobouky s puntíky.
Vědci se domnívají, že se jednalo o vědmy, protože nápadně připomínají vyobrazení evropských čarodějek. Odkud tajemní lidé přišli?
Čínští vládci s modrýma očima
Nálezy nelze brát na lehkou váhu. Nejenže mohou ukazovat na existenci lidské rasy, jejíž původ neznáme, ale také to, že právě ona mohla položit základ čínské společnosti.
V čínských historických i legendárních pramenech se často hovoří o vysokých postavách s modrýma nebo zelenýma očima, dlouhými nosy, plnými bradami a ryšavými nebo světlými vlasy.
Právě tito vládci údajně sjednotili Čínu a seznámili zdejší obyvatele s vynálezy, jako je kolo, naučili je jezdit na koni, vyrábět kožená sedla a železné předměty. Do té doby Číňané nic takového nepoužívali.
V čínské mytologii také najdeme zprávy o tom, že první vládci pocházeli z nebes a byli to „bohové a mýtické bytosti“. O kom tyto legendy vypráví? Mohou snad hovořit o Atlanťanech, kteří v Číně skutečně žili a jejichž potomky jsou právě Tochariáni?