V současnosti je vystavován v americkém Washingtonu. V průběhu staletí však tento čarokrásný diamant často měnil majitele. Říká se, že mnohým předal i svoji kletbu a způsobil neštěstí. Patří k nim i popravená francouzská královna?
Diamant, který je nyní známý po označením Hope Diamond, získal v Indii francouzský obchodník Jean-Baptiste Tavernier (1605–1689). Tím se kámen dostává do Evropy. Magie toho drahokamu nevyprchala.
Jeho příběh se stal inspirací i pro fiktivní modrý drahokam Heart of the Ocean, který se objevil ve filmu Titanic.
Historický omyl
Prvním majitelem byl již zmíněný cestovatel a obchodník Tavernier. V roce 1668 jej prodává francouzskému králi. V dalších letech se modrý drahokam stal součástí francouzských korunovačních klenotů.
Jeho prokletí je spojováno s popravou královny Marie Antoinetty (1755-1793), což však není úplně pravda, protože ta jej nikdy nenosila.
Jde o historický omyl. Diamant byl součástí závěsu Řádu zlatého rouna. Nosit ho mohl pouze její manžel – francouzský král Ludvík XVI. (1754-1793). I tato pomazaná hlava však skončila pod revoluční gilotinou… Následně byl diamant ukraden.
Cena Hope Diamond
Když se znovu objevil v klenotnickém světě, často střídal majitele. Ne snad, že by další vlastníci končili na popravišti, jak tomu bylo v případě francouzského královského páru. Nouze ale nebyla o osobní dramata, finanční bankroty a různé skandály.
Zdá se, že až ve Spojených státech našel dobrodružný diamant konečně svůj klid a zbavil se nálepky prokletého kamene. Cena Hope Diamond, lépe řečeno toho, co z původního kamene zbylo, je odhadována na 250 milionů dolarů.