Zmiňuje se o nich například již řecký historik Hérodotos v pátém století před naším letopočtem. Androfágové – kmen starověkých kanibalů. Antický svět je považoval za divoké kočovníky, kteří neuznávali žádné zákony.
Nejvíce šokující však měla být jejich obliba v lidském mase. Která oblast Evropy byla jejich domovinou?
O kanibalských kmenech píše i římský přírodovědec Plinius starší v prvním století našeho letopočtu.
V jeho případě je však ukazováno na africký kontinent, konkrétně pak na region města Meroe, metropole starověkého núbijského království na východním břehu řeky Nilu.
Zaostřeno na Skyty
Porovnání antických pramenů se současnou geografií klade zemi Androfágů za řeku Dněpr.
Patrně se mohlo jednat o nějaký kmen patřící do kočovného národa Pontských Skytů, který během 9. až 8. století před naším letopočtem pronikl ze střední Asie do Černomoří a na území dnešní Ukrajiny a Ruska.
O Skytech bylo obecně známo, že považovali těla svých nepřátel za trofeje. Z lebek zabitých nepřátel například vyráběli morbidní poháry. Mohli by však Skytové být i kanibaly?
Již Hérodotos ale upozorňuje, že Androfágové nemluví skytským jazykem, byť připouští, že se jim jinak velmi podobají. Měli například nosit podobné oděvy.
Otazníky přetrvávají
Historické prameny Androfágy zmiňují i v kontextu tažení perského velkokrále Dareia I., jehož armádě se postavili na odpor. Existoval skutečně ve starověku kmen Androfágů-lidojedů? Tato otázka zatím nemá zcela jasnou odpověď.
Skeptikové namítají, že se mohlo jednat o zveličení zpráv o tom, jak bojovní Skytové nakládají s těly zabitých nepřátel.
Objasnit celou záhadu lidojedského kmene na území Evropy by mohla archeologie, a to v případě, že by antické písemné prameny doplnila vhodným nálezem z terénu.