Hradby města Jericha byly ve své době největší na světě a právem byly považovány za nedobytné. Pak ale přišli Izraelité a s Boží pomoci je dokázali zbořit. Jaká tajemná síla jim k tomu dopomohla a odehrálo se obléhání Jericha tak, jak jej Bible popisuje?
Palestinské město Jericho, ležící severovýchodně od Jeruzaléma na západním břehu řeky Jordán, je nejen nejníže postaveným městem na světě – stojí 250 metrů pod úrovní mořské hladiny – je také zřejmě nejstarším dosud osídleným městem vůbec.
První doklady osídlení sahají celých 9000 let před náš letopočet a má tedy opravdu bohatou a tajuplnou historii. Nás ale zajímá hlavně období poloviny 2. tisíciletí před naším letopočtem. Právě tam se totiž datuje obléhání města Izraelity.
MĚSTO PLNÉ HŘÍCHU
Pro Hebrejce představovalo toto pyšné a velké město zásadní cíl. Kenaanci, kteří jej obývali, se tu oddávali kultu bohyně měsíce Aštorety, a pro jejich nepřátele představovalo největší semeniště hříchu z celé Kenaanské říše.
Jeho dobytí ale nebylo nijak snadným úkolem. Hlavně kvůli slavným hradbám. Toto kamenné opevnění dnes představuje vůbec nejstarší dochovanou městskou hradbu na světě. Je například o celé 4000 let starší než první egyptské pyramidy.
Hradby z nepálených cihel čněly do výše čtyř metrů a zdobila je i devítimetrová kamenná věž, o jejímž účelu se dodnes spekuluje. Její stěny jsou půldruhého metru široké a na vrchol vede schodiště z vápencových bloků. Jak se takové překážce vůbec postavit?
POMOC SHŮRY
Bible vypráví, jak se velitel Izraelitů Jozue vzdálil z tábora, aby se v tichosti modlil a meditoval. V tu chvíli se mu zjevil bojovník s mečem v ruce. Podle Bible to byl Kristus, který Jozuovi předal instrukce, jak Jericho dobýt.
Na Boží příkaz pak Jozue seřadil vojsko, místo útoku však měl průvod nesoucí Archu úmluvy jen každý den obejít město a troubit při tom na polnice. Šest dní takto armáda Izraelitů obcházela hradby a děsila obyvatele města zvukem polnic.
Sedmého dne prý polnice vydaly zvuk, po kterém se nezdolné hradby zřítily a město padlo. Mohlo se něco takového skutečně odehrát? A jaká zvláštní síla dokázala zbořit hradby mocného Jericha?
TAJEMNÁ ZBRAŇ
Badatelé, kteří vycházejí z biblické verze příběhu, se domnívají, že mohlo jít o nějakou formu ultrazvuku. Aby bylo ale něco takového možné prokázat, je nejdřív třeba najít pozůstatky původních hradeb.
Výzkumy v této oblasti započaly již ve druhé polovině 19. století. Ovšem až britský archeolog John Garstang (1876–1956) nalezl mezi lety 1930 až 1936 něco zajímavého. Odkryl totiž vrstvu, kterou pojmenoval Zkáza města.
Vznik vrstvy podle něj odpovídal biblickému časování. To ovšem pozdější výzkumy vyvrátily, nalezené zbytky byly starší. Záhadologové jsou však přesvědčeni, že klíčem ke zkáze Jericha je tajuplná moc Archy úmluvy.
Někteří přitom zacházejí až tak daleko, že archu považují za jakýsi mimozemský přístroj či zbraň. Další zajímavou okolností je fakt, že originální biblický text nehovořil o zhroucení hradeb, podle přesnějšího překladu se měly rovnou propadnout do země.
Vědci proto nevylučují, že za zkázu Jericha mohlo třeba i zemětřesení. Podaří se nám tuto záhadu někdy vysvětlit?