Nad krajinou zní zvony. Vycházejí z kostela, který se zázračně vynoří ze země. K chrámu pak směřují zástupy stínů, aby se zúčastnily půlnoční mše. Na Krudumi se prý něco takového odehrává každý rok. Působí ve Slavkovském lese jakási nadpřirozená moc?
V chráněné krajinné oblasti Slavkovský les asi sedm kilometrů od Sokolova se vypíná tajemná přes osm set metrů vysoká hora Krudum. Její název je možná keltského původu a označuje kruhovou pevnost.
Traduje se totiž, že Keltové na vrcholu postavili oppidum, ačkoliv se po něm zatím nenašly žádné stopy.
To však nemusí nic znamenat, neboť archeologové teprve v roce 2002 potvrdili existenci ztraceného kostela svatého Mikuláše dlouho též považovaného jen za pověst.
Hora se od pradávna těšila pozornosti horníků, kteří zde hledali nejen cín, ale i zlato či polodrahokamy. Dávná vyprávění pak naznačují, že na Krudumi dochází k prolínání realit a zvláštnímu plynutí času. Jak to?
PODIVUHODNÁ ZAHRADA
Malý chlapec na Krudumi sbírá s otcem chrastí. Během té doby se hoch ztratí a marně hledá, kudy z lesa ven. Náhle se před ním objeví vysoká zeď s brankou. Proklouzne jí do překrásné zahrady plné stromů obsypaných ovocem.
S kapsami plnými sladkých plodů chce odejít. Ale branka zmizela! Vyčerpaný kluk usne. Když se probudí, zjistí, že po zahradě není ani stopy. Naštěstí však najde cestu domů, kde rodičům vylíčí, co se mu přihodilo.
„Podívejte, přinesl jsem z té zahrady nějaké ovoce,“ chystá se potvrdit svá slova, jenže místo šťavnatých plodů se mu z kapes sypou zlaťáky. Jakmile se chlapcova příhoda rozkřikne, vydají se na horu stovky hledačů pokladů. Podivuhodnou zahradu však žádný z nich nespatří.
MIZEJÍCÍ VĚCI
Zvláštní příhoda se údajně přihodí také jakémusi lázeňskému turistovi. Ten si na Krudumi zdřímne a zdá se mu, že se propadá do nitra hory. Bloudí podzemním labyrintem, z nějž se nemůže vymotat. Po probuzení s hrůzou místo opustí.
Pak si vzpomene, že tam zapomněl batoh a hůl. Znovu se tedy vydá na vrchol hory, avšak věci nikde nemůže nalézt. Až za několik týdnů se batoh i hůl objeví na místě, kde je zanechal.
Jde jenom o smyšlená vyprávění, nebo se na Krudumi skutečně otevírá vstup do jiného světa?
VYSTUPUJÍ Z HORY DUCHOVÉ?
Každý rok na Štědrý večer zazní prý na hoře zvony. Z hlubin země vystoupí románsko -gotický kostel svatého Mikuláše, který zanikl asi v 15. století, a zaskví se v celé kráse. Zároveň ze štol v Krudumi vystoupí temně oděný zástup havířů.
V čele kráčí horníci se stříbrnými nádobami naplněnými drahokamy. V kostele se na stole před oltářem skví symboly hornického řemesla – mlátek, želízko a hrábě na cín. Z vrcholu Krudumi se line záře, v níž se k chrámu snese anděl.
Tyto události zahajují podle pověstí půlnoční mši zesnulých havířů. Běda však každému, kdo by chtěl bohoslužbě přihlížet! Po mši by se sám připojil k průvodu duší a zmizel by v hoře. Mohl by se v zlověstném varování skrývat střípek pravdy?
Dan Kováč