Na některých místech se údajně zjevuje Panna Marie, která pomáhá lidem v nouzi a předává jim nebeská poselství. K podobné události prý dojde také v roce 1879 v Irsku. Nevěříte? Důkazů je prý více než dostatek!
Světla ubývá a do irské vesničky Knock v hrabství Mayo na severozápadě země se pomalu vkrádají stíny. Místní obyvatelka Margaret Beirne jde 21. srpna roku 1879 na žádost svého bratra zamknout na noc tamní farní kostel.
„To my ještě tak scházelo,“ proletí jí hlavou ve chvíli, kdy se z nebes spustí prudký déšť. Rychle doběhne ke kostelu, nahmatá klíč a svatostánek konečně uzamkne. Když se vrací zpátky domů, povšimne si, že kostel osvětluje zvláštní záře.
„Vypadá to jako… To ale nemůže být… Je to snad Panna Marie?“ blekotá Margaret. Opravdu právě spatřila zjevení matky Ježíše Krista?
Uvěří každý
Margaret Beirne není jedinou osobou, která toho večera údajně spatří zjevení Bohorodičky.
Ve stejné době jde po silnici poblíž kostela další členka rodiny Beirneových, Mary, a spolu s ní rodinná hospodyně Mary McLoughlin. Obě ženy si povídají o děsivém vzestupu chudoby a nezaměstnanosti, které v té době Irsko sužují.
„Je to opravdu příšerné. Slyšela jsem, že se začíná šířit také hladomor. A do toho ten prokletý déšť,“ vzteká se McLoughlin. Mary Beirne na ni ale vůbec nereaguje. Strnule zírá směrem ke kostelu. „Vidíš to, co já? Něco se tam vznáší.
Nebo to jsou nové sochy?“ Obě ženy se rychle rozeběhnou ke kostelu. K místu míří ještě několik dalších lidí. Okolo osmé večer jich stojí u jižní strany kostela celkem 15. Co zde vidí?
Zázraky se dějí!
Všichni svědci pozorují záhadnou scénu v prudkém dešti přibližně dvě hodiny. Recitují přitom růženec, tradiční katolickou modlitbu. Podle nich se zjevení nijak nehýbe a země kolem něj je navzdory dešti zcela suchá. Poté, co se rozplyne, jsou všichni rozrušení.
Skutečnosti, že se kolem kostela v irské vesničce Knock stalo cosi zvláštního, se záhy proslýchá takřka všude. Do vesnice proto míří poutníci z celého světa. Deset dní po údajném zjevení zde navíc dojde k dalšímu zázraku.
Mladá dívka, která se narodila hluchá, prý začne znovu slyšet. Jak to vysvětlit? Do Knocku přicházejí také mnozí chromí o berlích a holích. Záhy mohou zase chodit! Co se to děje?
Přišla jim pomoci?
„Na stejném místě se Panna Marie zjevila v přesně stejné podobě znovu v lednu a únoru roku 1880. Ani tentokrát prý nepromluvila.
Mnozí Irové jsou dodnes přesvědčeni, že je navštívila v okamžiku nouze,“ poznamenává britský publicista John Spencer (*1954). Je faktem, že právě v té době Irsko prochází jednou z nejhorších kapitol ve svých dějinách.
Všudypřítomná chudoba, nemoci a nedostatek berou lidem naději v lepší zítřky. Zjevení Panny Marie a následná zázračná uzdravení jim však navracejí pozitivní energii. Koncem roku 1880 je prý dokonce zázračně vyléčeno hned 300 nemocných.
„Alespoň tak to stojí v dochovaném deníku farního kněze. V témže roce byla na místě, kde bylo zjevení spatřeno, vztyčena socha Panny Marie,“ dodává Spencer.