V blízkosti bolivijského města Tiwanaku u jezera Titicaca leží archeologická lokalita, která obsahuje i jednu z největších záhad kontinentu – zvláštní kamenné bloky, které vypadají jako rozsypané kostky obří stavebnice!
Tohle podivné kamenné lego pořádně zamotalo hlavu i vědcům. Není totiž jisté, jak a kdy vzniklo.
Po zuby ozbrojená španělská výprava je na cestě už několik týdnů. Unavení vojáci odpočívají na velkých kamenech na úpatí jihoamerických And, když uslyší zapískání následované hlasitými výkřiky.
Všichni si připravují pušky, je to ale jen zvěd, který se vrátil z průzkumu a nyní něco překotně vykládá veliteli. Je vydán rozkaz a družina vyráží na další pochod. Tentokrát to však netrvá dlouho.
Po chvíli se před očima mužů otevírá dech beroucí pohled na pláň posetou obrovskými pečlivě opracovanými kamennými bloky. Mnohé z nich mají vyryté drážky či nejrůznější značky. Kdysi dávno zřejmě tvořily pečlivě poskládanou monumentální stavbu.
Španělští kolonizátoři jsou prvními Evropany, kteří si mohou na vlastní oči prohlédnout Puma punku. Jednu z nejzvláštnějších archeologických lokalit nejen v Jižní Americe, ale i na celém světě! Jaké jsou okolnosti jejího vzniku?
Překvapilo i španělské dobyvatele!
Puma punku. Magické místo, o které se badatelé zajímají už stovky let. A mají rozhodně proč. „Jeho tajemství spočívá hlavně v přesnosti a složitosti struktur, které ruiny tvoří.
Přesně vyřezané vchody, jemně zpracované bloky, které nenesou žádné stopy dláta,“ popisuje unikátnost této lokality americký záhadolog Paul Darin s tím, že celá lokalita navíc leží na stovky tun těžké kamenné desce.
Geometrická přesnost s jakou jsou obří kameny opracovány a s jakou do sebe jednotlivé dílky této skládanky zapadají, na světě nemá obdoby. Zpracování je tak precizní, že mezi dva kamenné bloky není často možné prostrčit ani list papíru!
Místo ostatně fascinovalo už španělské conquistadory v 16. století. Co se o tomto úchvatném díle podařilo do dnešní doby zjistit?
Je staré tisíce let?
Přes dlouhou historii výzkumu stále víme jen velmi málo. Jasné není třeba to, kdy toto konkrétní místo vzniklo.
Zatímco část archeologů je přesvědčená, že k vytvoření monolitů došlo někdy ve středověku, původem rakouský dobrodruh a badatel Artur Posnansky (1873–1946) celý život věřil, že Puma punku je stejně staré jako město Tiwanaku, což může být až 15 000 let!
Vypovídá o tom prý orientace chrámů vzhledem k tehdejšímu umístění vesmírných objektů na obloze. Pokud by bylo odvážné tvrzení pravdivé, šlo by o jedno z nejstarších nebo možná o vůbec nejstarší město na naší planetě.
S možnou tisíciletou historií stavby souhlasí i záhadolog Graham Hancock (*1950). Podle něj dílo, které precizně zpracované kameny tvořily, postavila neznámá prastará civilizace.
Kde na to ale vzala technologie a především k čemu tato prapodivná stavba sloužila?
Mimozemský výtvor?
Jenže mnozí archeologové se drží více při zemi a poukazují na to, že stvořiteli stavby byli zřejmě indiáni kmene Aymara. Potomci národa starého 800 let v oblasti ostatně přežívají dodnes.
Jak ale mohl primitivní kmen přemístit až 140 tun těžké kameny z lomu ležícího 100 km daleko a opracovat je se zručností, která prakticky nemá obdoby?
„Přeprava takto masivních žulových bloků z lomu do komplexu Puma punku vyžadovala nějakou super technologii – levitaci, antigravitaci nebo obrovská zvedací zařízení.
Takové věci by měli k dispozici pouze dávní mimozemšťané,“ tvrdí další americký záhadolog David Childress (*1957). Pravdou je, že zmínky o Puma punku najdeme i ve starých indiánských pověstech.
Stojí v nich, že šlo o velkých chrám, který vybudovali bohové za jednu jedinou noc. Mohli být těmito bohy mimozemšťané a stavba pak posvátným místem, ve kterém se setkávali s lidmi?