Každá válka znamená kromě všudypřítomného, velikého strachu a zmaru rovněž také i obrovské duševní vypětí. V takových chvílích se lidská psychika velice pravděpodobně dokáže přepnout na ,,jiné vnímání“.
Tak se často stávalo i v průběhu první světové války, kdy docházelo k celé řadě paranormálních aktivit. Zřejmě nejznámější z nich je legenda o andělích z Monsu.
Svatý Jiří a andělé?
K celé události došlo v roce 1914, když Britové ustupovali ze zmíněného Monsu. Tehdy vojáci uviděli nevídané zjevení. Náhle se totiž objevil svatý Jiří a lučištníci z bitvy u Agincourtu a donutili německé vojáky zpomalit postup.
To povzbudilo bojovou morálku Britů. Někteří skeptikové sice namítali, že tato pověst vznikla podle vymyšleného příběhu Lučištníci od Arthura Machena, jenž vyšel v novinách Evening News.
Pozdější výzkumy však potvrdily, že mezi vojáky se vyprávěl již dříve, než byl článek publikován. Také ve francouzských jednotkách se vyprávěla podobná legenda, ve které vystupovala Johanka z Arku.
Imaginární zachránce?
Nejsou to však jediné zprávy z tehdejších válečných polí. Například jeden voják, který uvízl postřelený do obou nohou v kráteru od granátu, vyprávěl, že se mu náhle zjevil „kamarád“ v bílém. V tom okamžiku se ozvaly výstřely z německých zbraní.
Kulky mohly sotva minout cíl. Tento muž byl statné postavy a patřil mezi největší muže v regimentu. Zjevení se zastavilo a vzalo zraněného vojáka do náručí, jako kdyby nevážil vůbec nic, a odneslo ho do bezpečí…
Poslední přání mrtvého na spiritistické seanci
Další případ z té doby se odehrál též v Británii. Tehdy v místním bytě probíhala spiritistická seance. Jedna mladá žena obdržela touto cestou zprávu od bratrance, který padl ve Francii. Přál si, aby matka věnovala jeho kravatovou sponu snoubence.
Rodina však o žádném zasnoubení nevěděla, ale vše nakonec skutečně potvrdil dopis, nalezený v jeho pozůstalosti…