Staré čínské učení zvané Feng Šuej pracuje s energií čchi. Ta je v tradiční čínské kultuře považována za aktivní princip, který tvoří podstatu všech živých věcí.
Jde prý o všudypřítomnou životní sílu, která má vliv na naši spokojenost, psychickou rovnováhu a fyzické zdraví.
Podle Feng Šuej lze tuto energii v okolí posilovat, nebo naopak utlumovat. Pokud si prý uspořádáme životní prostory v našem bytě, domě nebo kanceláři tak, aby se v něm energie čchi mohla volně pohybovat, můžeme si tím zásadním způsobem zlepšit život!
Tisíce let staré učení
Energií čchi se zabýval již čínský filozof Mocius (asi 470–391 př.n.l.), který se její pomocí snažil ovlivnit své zdraví. A o něčem podobném se hovoří i v současnosti.
Celá řada lidí si nechává upravovat své domovy nebo kanceláře tak, aby jimi tato mystická energie mohla lépe proplouvat. Z celého světa přicházejí svědectví, že to opravdu funguje.
V Česku se touto problematikou zabývá například odborník na staré čínské vědy Jaroslav Vydržel. Podle něj můžeme energii čchi skutečně využít ke svému prospěchu.
„Cílem a smyslem tohoto učení je najít místo, kde se proudící pozemská čchi chová mírně, shromažďuje se a nepůsobí rušivým dojmem.
V těchto místech je pak příznivé najít si místo k bydlení a podobným způsobem pracujeme i v případě, že hledáme místo třeba pro obchod nebo kanceláře,“ říká. Jak to dokázat?
Musíte pracovat s energií
„Abychom energii čchi udrželi v pohybu a byla pro nás prospěšná, můžeme sami udělat pár jednoduchých kroků,“ vysvětluje česká konzultantka Feng Šuej Monika Gavulová.
Podle ní je potřeba ve svém domě nebo bytě vždy udržovat pořádek a čistotu, protože prach a špína jsou pro mystickou energii škodlivé.
Dále je prý nutné vyhazovat všechny rozbité nebo nepotřebné věci, stejně jako věci, které nám připomínají něco nehezkého, nebo se nám již nelíbí. To vše totiž čchi údajně zpomaluje. „Ponechejte si doma také v každé místnosti volný střed.
Energie tak může volně proudit. A nezapomeňte se obklopit přírodními materiály a doplňky,“ říká Monika Gavulová.
Podle ní jsou někteří profesionálové schopni na základě půdorysu domu nebo bytu připravit rozsáhlý souhrn kroků, díky nimž můžeme nejprve proměnit své obydlí a posléze i sami sebe. Opravdu to funguje?
Lepší práci zajistí pořádek
Monika Gavulová připravila také několik rad. „V pracovně umístěte psací stůl tak, abyste při práci viděli na dveře. Pokud za sebou nemůžete mít pevnou zeď, pořiďte si kancelářské křeslo s bytelnou opěrkou zad a područkami,“ vysvětluje Monika.
Podle ní je jednou z nejdůležitějších věcí mít na psacím stole dobře uklizeno, protože pořádek zvyšuje koncentraci. „Energie čchi tím bude určitě podpořena, což zvýšíte i něčím hezkým na zdi nebo nějakou rostlinou.
Atmosféra v pracovně by měla být více jang (tj. aktivnější) než jin. Do oken místo nazdobených závěsů a záclon doporučuji žaluzie nebo roletu,“ dodává Monika.