Technologický pokrok, který nelze zastavit. I tak lze charakterizovat dnešní dobu. A zatímco mnozí optimisté jsou přesvědčeni, že technologie mají na lidstvo pozitivní dopad, jiní vědci zase upozorňují na rizika.
Ta jsou prý spojená hlavně s robotikou, jejíž vývoj se nezadržitelně žene vpřed. Mohou nás roboti jednou zničit?
Otázky vzbuzuje případ amerického profesora kybernetiky Kevina Warwicka (*1954). Ten si nechává implantovat snímač do své ruky a propojuje ji s paží umělou, která kopíruje jeho pohyby. V budoucnosti chce zajít ještě dál.
Má v plánu propojit robotický mozek se svým tělem. Další lidé zase pracují na stále dokonalejších robotech.
Ruský vědec Oleg Saprykin kupříkladu vyvíjí robotického avatara, kterého bude možné ovládat na dálku prostřednictvím mechanického obleku. Využití? Podle něj třeba při kolonizaci Měsíce.
V Japonsku už jsou běžní roboti podobní lidem a mají tam dokonce i plně robotický hotel.
A přestože prozatím nevznikla ta pravá umělá inteligence, která dokáže sama myslet a rozvíjet se i bez naprogramování, mnozí badatelé upozorňují, že se začínáme dostávat do nebezpečné oblasti. Mohou nás jednou ovládnout roboti tak, jak to vidíme v některých filmech?
Nehoda v továrně
Drony (bezpilotní letouny) v bitevních zónách vypouštějící rakety na pozemní i vzdušné cíle, umělá inteligence neomylně řídící tanky a obrněné transportéry, robotičtí psi nasazovaní do bitev.
Roboti už dávno nejsou pouze nevzhlední pomocníci v domácnosti, kteří mixují nebo vysávají. Místo toho se z nich začínají stále více stávat prostředky, které jednotlivé státy využívají ve vojenských operacích. Jenže první nehody už jsou tady.
V červenci roku 2014 napadl a zabil konstrukční robot v německé automobilce Volkswagen jednoho z dělníků. Obyčejná nehoda?
Vědci poukazují na to, že na podobné věci si budeme muset začít zvykat a zvláště v armádě by mohly být podobné omyly extrémně nebezpečné a smrtící. Kdy by k tomu podle vědců mělo dojít?
Apokalypsa v tomto století?
Americký futurolog Ray Kurzweil (*1948) je přesvědčen, že počítače by mohly být chytré jako lidé mezi lety 2029 a 2045. Ve druhé polovině tohoto století už prý můžeme zcela ztratit šanci udržet s nimi krok.
„Počítače budou miliardkrát silnější a chytřejší, než je člověk bez pomoci přístrojů,“ říká Kurzweil s tím, že jeho černé scénáře hovoří až o úplné robotické apokalypse, přičemž by k ní mohlo dojít už v rámci několika desítek let.
Podobné varování vydal ostatně před časem i známý americký fyzik Stephen Hawking (1942-2018), který věří, že k tomu dojde během 100 let. K opatrnosti vybízí dokonce už i někteří vývojáři. Máme se bát?