Had, který žije na stromech, se projevuje charakteristickým hvizdem. Vypadá přitom jako blízký příbuzný prašivce. Je však mnohem nebezpečnější.
Jeho výskyt je zaznamenán po celé republice. Často jej lidé potkávají v hustých lesích v Brdech, v křivoklátských lesích a v Beskydech. Neznámý nezůstává ani na Slovensku, kde je až do 19. století běžnou záležitostí.
Král v říši plazů
Hvízdáka je možné spatřit na kamenitých svazích či v korunách stromů. Zde prý s hlavou vztyčenou vzhůru vydává obvyklý táhlý zvuk, připomínající hvízdání na prsty. Mezi jednotlivými hvizdy jsou krátké přestávky.
Pokud to pocestný zaslechne, má se okamžitě dát na útěk. Jde totiž o znamení, že se smrtelně nebezpečný had nachází poblíž. Jeho dalším charakteristickým rysem je lesknoucí se korunka na hlavě, díky níž je hvízdák považován za hadího krále.
Tuto korunku se prý jednou údajně podařilo získat, ale časem zmizela neznámo kde.
Jen obyčejná užovka?
Podobně jako v případě prašivce existují i o spatření hvízdáka doložená věrohodná svědectví. Poslední pochází z roku 2001! Jenže žádný z hadích druhů nemá hlasivky. Je tedy hvízdák pouhým výmyslem?
Otomar Dvořák věří, že jde ve skutečnosti o neškodnou užovku stromovou. Jakmile se takový had lekne nebo je rozrušen, začíná prudce vydechovat. Když vzduch proudí skrz otvor pro jazyk, může se občas ozvat i hvízdnutí.
A korunka je jen jakýsi hřeben vytvořený odumřenou kůží v době svlékání. Je to opravdu tak?