18. dubna 1857: Vychází Kniha duchů od Allana Kardeca (1804–1869), čímž se ve Francii rodí spiritismus.
Domů     Vesmírné záblesky: Kdo svítí na Měsíci?
Vesmírné záblesky: Kdo svítí na Měsíci?
od 3.2.2025
2.9tis
Dělo se v roce 1178 s Měsícem něco podivného? Nebo šlo o přirozený, byť vzácný, úkaz?
307
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

O tom, že se na Měsíci děje něco zvláštního, svědčí mnohé pozorované úkazy. Jeden z nejzajímavějších a historicky nejstarších je zapsán v Gerváciově kronice, jejímž autorem je britský mnich Gervácius z Cantenbury (asi 1141–1210).

Pětice dalších mnichů z městečka Canterbury autorovi kroniky nezávisle na sobě popisuje jev, kterému přihlíželi 18. června 1178 a který mnozí měšťané považovali za předzvěst konce světa. Co se to s Měsícem dělo?

Dělo se v roce 1178 s Měsícem něco podivného? Nebo šlo o přirozený, byť vzácný, úkaz? Co to sledovala a zaznamenala skupina mnichů ve 12. století a dosvědčilo tolik astronomů o staletí později? Lze jev vysvětlit dopadem meteoritu? A kde jsou potom krátery?

Když onoho večera slunce zmizí za obzorem, na nebi se rozzáří úzký srpek nového měsíce. K němu vzhlíží skupinka mužů. Špičky úzkého srpku ukazují k východu. „Náhle se horní špička rozštěpila vedví.

Zprostředka této škvíry vyšlehla zářící pochodeň, vyvrhující do nemalé dálky oheň, žhavé uhlíky a jiskry,“ líčí Gervácius. Měsíc se údajně před očima svědků rozechvěje a svíjí se jako raněný had. Po chvíli vše ustane. Ne však nadlouho.

„Celý úkaz se opakoval nejméně tucetkrát. Plameny se slepě proplétaly v nejrůznějších tvarech a opět se uklidňovaly.“ Tím ale mrazivá podívaná nekončí. „Po těchto proměnách pak měsíc od jedné špičky ke druhé, tj.

po celé své délce, nabyl černavého vzezření,“ uvádí Gervácius. To už mnozí svědkové nevydrží a s obavami před blížícím se koncem světa se uchylují k modlitbám. Nikdy předtím ani potom není podobný jev zaznamenán. Je popis v kronice fikcí, nebo mrazivou skutečností?

Co to sledovala a zaznamenala skupina mnichů ve 12. století a dosvědčilo tolik astronomů o staletí později?
Co to sledovala a zaznamenala skupina mnichů ve 12. století a dosvědčilo tolik astronomů o staletí později?

Hledá se kráter

V 70. letech se spis dostává do rukou amerického geologa Jacka B. Hartunga (1937–2015), kterého zaujme natolik, že se pokusí pro jev najít vědecké vysvětlení.

Je jisté, že pokud se vše odehrálo, jak tvrdí kronika, muselo se s Měsícem stát něco zásadního. Nejprve se zdá, že její popis nejvíce připomíná erupci obrovského vulkánu. Jenže to má háček. Podle vědců jsou měsíční sopky už stovky tisíc let vyhaslé.

Nabízí se tedy teorie nárazu meteoritu. Pokud je správná, nebude těžké ji dokázat.  Pokud by došlo ke srážce, která byla pozorovaná ze Země pouhým okem, musel by po ní na Měsíci zůstat rozsáhlý kráter.

Jack B. Hartung nejprve vypočítává, ve které fázi se Měsíc nacházel, a pak hledá místo možného dopadu tělesa. Dle výpočtů muselo jít o kráter minimálně 10 km široký se světlými „paprsky“ hornin kolem.

Takovému popisu včetně odhadovaného umístění odpovídá kráter nazvaný Giordano Bruno. Má průměr asi 20 km a kolem něj jsou zřetelné světlejší paprsky, z nichž jeden je dlouhý nejméně 1200 km. Jde o stopy po „ohni a jiskrách“, které byly pozorovány ve středověku?

Lze jev vysvětlit dopadem meteoritu? A kde jsou potom krátery?
Lze jev vysvětlit dopadem meteoritu? A kde jsou potom krátery?

Za hranicí pravděpodobnosti

Šance, že k něčemu takovému dojde a že jev navíc bude viditelný ze Země, je podle Hartunga mizivá. „V kterémkoliv daném údobí 3000 let existuje šance, že dojde na Měsíci k podobné události,v poměru jedna ku tisíci,“ vypočítává Hartung a dodává, že šance pozorování tohoto úkazu je ještě menší.

Nejenže se titěrná pravděpodobnost naplnila, ale dokonce se o šest století později opakuje! Úkaz pozoruje proslulý britský astronom William Herschel (1738–1822). V dubnu 1787 nad tmavou částí Měsíce spatří tři červeně svítící body.

Tehdy se domnívá, že na vině jsou erupce lunárních vulkánů. Až později vychází najevo, že tamní sopky byly naposledy činné před 800 miliony let.

Dalším pozorovatelem měsíčních světel se v listopadu 1958 stává sovětský astrofyzik Nikolaj Kozyrev (1908–1983). Nad střední oblastí měsíčního kráteru Alphonsus sleduje intenzivní červenou záři.

Možnost optického klamu pak vyvrací snímky spektrografu (optický přístroj–pozn. red.).

Záblesky se na měsíčním povrchu objevují také v listopadu 1953. Velký lesklý světlý bod přímo uprostřed Měsíce vyfotografuje amatérský astronom Leon Stuart. Veškeré záblesky jsou přičítány meteoritům.

Není to však daleko za hranicí pravděpodobnosti, kterou vypočetl Jack B. Hartung?

Zdroje informací: repository.arizona.edu - Formation age of the lunar crater Giordano Bruno, science.nasa.gov - What Medieval Witnesses Saw Was Not Big Lunar Impact, Grad Student Says, Hartung J. B. - Was the Lunar Crater, Giordano Bruno, Formed on June 18, 1178?, gardenofmemory.net - June 18, 1178: The day the Moon blew up., Wikipedia - Gervase of Canterbury
Vše Pixabay
Lokalita:
Související články
od 17.4.2025 992
Potápěči si nasadí dýchací přístroje a pak se zanoří pod hladinu. Míří do hloubky 80 metrů, kde jejich sonar objevil záhadný objekt, který dostane přiléhavé jméno Anomálie. V jeho blízkosti totiž dochází k podivným úkazům. „Co se to…“ vyhrkne jeden z potápěčů. Jakmile předmět zahlédnou, vypnou se jim zničehonic přístroje. Lovec pokladů Jay M
od 16.4.2025 2.3tis
Letos si připomínáme již 56. výročí od okamžiku, kdy se člověk prošel po Měsíci. Nic to nemění na skutečnosti, že o tomto souputníkovi Země stále koluje řada zajímavých teorií. Záhady kolem Měsíce však mají mnohem delší historii. Co obsahuje? Měsíc je často skloňován i v kontextu pozorování UFO. Podivné objekty měli nad měsíčním povrchem pozorovat
od 13.4.2025 2.9tis
Konspirační teoretikové již několik let spekulují, že se přímo pod Bílým domem nachází přísně tajné středisko. Odsud má americký prezident doslova hýbat s celým světem. Jedná se prý o jakési supermoderní velitelské centrum s nejvyspělejší technikou.   Díky ní je prezident údajně přímo napojen na americká vojenská velitelství po celé planetě, výzk
od 10.4.2025 3.5tis
Od konce 2. světové války zuří mezi USA a Sovětským svazem studená válka. Cokoliv podezřelého se přihodí, za to podle Rusů mohou američtí imperialisté. A to i tehdy, když jde o nadpřirozené jevy a nevysvětlitelné nebeské úkazy. Jenže vždy jejich vysvětlení nesedí. Přestože si možnost čehokoliv nadpozemského odmítají připustit, někdy zkrátka nemají na výběr… [gallery ids="113836,113834,11383
od 9.4.2025 2.9tis
Záhady okolo Měsíce nejsou jen povahy nadpřirozené, spor vyvolává i jeho barva. Na všech oficiálních snímcích amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku je šedivý. Jeho skutečná barva je však údajně zcela jiná. Je nám tato informace zatajována, abychom se nedozvěděli některá přísně střežená fakta o povrchu Měsíce?  Snímky, které pořídí čínský
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Ztratila životní lásku i naději
skutecnepribehy.cz
Ztratila životní lásku i naději
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
epochanacestach.cz
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
Je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i vášniví golfisté. Dovolenou můžete strávit na jednom místě, nebo do ní zakomponovat sousední ostrov Reunion. Na Mauriciu se rozhodně nebudete nudit. V Indickém oceánu existuje ostrov, který vaše sny může změnit ve skutečnost. Po celý rok zde panují
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
nasehvezdy.cz
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
Herci Filipu Rajmontovi (47) už dochází trpělivost s tím, že existence jeho postavy v seriálu Ulice je závislá na herečce Lence Zahradnické (39), která je stále na mateřské. Pokusí se jí zbavit? Vy
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
historyplus.cz
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
V Moskvě usoudili, že po dobrém to s litevskými, lotyšskými a estonskými rolníky nepůjde. Proto Stalin sáhne po osvědčené zbrani. Masovými deportacemi chce odpor obyvatel Pobaltí zlomit. Sověti zorganizují operaci Příboj, během níž pošlou do vyhnanství na 100 000 nežádoucích osob! Litva, Lotyšsko a Estonsko vyhlásí v roce 1918 nezávislost. To ale neznamená, že by
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
21stoleti.cz
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď
Lehké cookies
nejsemsama.cz
Lehké cookies
Cookies jsou opravdu lahodné. Ty z našeho receptu jsou navíc lehké jako dech. Ingredience: ● 1 hrnek cukru ● 1 šálek tmavého třtinového cukru ● 1 malý hrnek pokrájeného změklého másla ● 2 vejce ● 1 lžička prášku do pečiva ● 1 vanilkový cukr ● 2 malé hrnky ovesných vloček ● 2 malé hrnky kukuřičných lupínků ● 2 malé hrnky celozrnné mouky ● 150 g čokolády (minimálně 70 %
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz