Mnoha otazníky je obklopen jak renesanční umělec Leonardo da Vinci, tak i jeho dílo. Zejména pak slavný obraz Poslední večeře nacházející se v milánském kostele Santa Maria. Zde je pět největších tajemství, které možná ukrývá!
Slavný obraz Poslední večeře od Leonarda da Vinciho (1452–1519) získává pozornost moderních milovníků záhad zejména díky fantasy románu Šifra mistra Leonarda z pera amerického spisovatele Dana Browna (*1964).
Kniha a její následné filmové zpracování upozorňuje na možné šifrované zprávy ukryté v obrazu. O čem vypovídají? Těchto pět věcí jste o Poslední večeři možná dosud nevěděli!
Magdaléna vedle Ježíše?
Obecně přijímanou teorií je, že na obraze je Kristus a spolu s ním jeho apoštolové. Jenže při zkoumání díla některé badatele zaujala postava stojící vpravo od Ježíše, která má podle nich výrazné ženské rysy.
Americký historik Ramon Kenneth Jusino přišel s teorií, že nejde o apoštola Jana, jak tvrdí církev, ale o Máří Magdalénu, která podle některých záhadologů mohla být Kristovou manželkou.
Může právě její jméno označovat písmeno M, které prý tvoří těla ústřední dvojice?

Překvapení zrcadlového otočení
Předmětem mnoha spekulací je i počet osob na obraze. Leonardo da Vinci měl údajně vše velmi dobře promyšlené a obraz je prý jakousi jednoduchou šifrou.
Když ho Ital Slaviso Pesci v počítačovém programu zrcadlově otočil, našel po Ježíšově levici další postavu, která má v náruči malé dítě. „Narazil jsem na to náhodou.
Z některých detailů je zřejmé, že se nebavíme o náhodě, ale o přesném výpočtu,“ tvrdí Pesci. Na obraze lze prý po jeho otočení najít i další postavy. Jde o templářské rytíře, jak se domnívají někteří konspirátoři?
Skryté symboly
Kompozice fresky je předmětem mnoha dohadů. Kristus, který sedí uprostřed, má tvar trojúhelníku a číslo 3 se objevuje velmi často – tři okna v pozadí, tři skupinky apoštolů po trojicích.
Je tento jednoznačný záměr pouze zdůrazněním Nejsvětější trojice – Otce, Syna a Ducha svatého, nebo odkazuje ještě k něčemu dalšímu? Leonardo prý zároveň do malby schoval i číslo 1,618, jemuž se říká zlatý řez.
Jedná se o ideální poměr mezi různými délkami, kterým se dosáhne dokonalého estetického dojmu.

Děsivé proroctví
Obraz by prý mohl ukrývat i temné proroctví o konci světa. Přímo nad sedícím Kristem je totiž podle italské vědkyně Sabriny Sforz Galitzii zakreslen přesný rok značící konec světa, který přijde skrze obrovskou povodeň.
Datum lze ovšem přečíst až po rozluštění autorovy matematicko-astrologické šifry, což se vědkyni prý podařilo. „Povodeň začne 21. března 4006 a skončí téhož roku do 1. listopadu. Bude to nový začátek pro lidstvo,“ prohlásila Sforza Galitzia. Opravdu da Vinci předpověděl konec světa?
Důkaz ateismu?
Zřejmě nejodvážnější teorii o obraze publikoval před několika lety profesor designu na milánské univerzitě Ital Mario Taddei (*1972). Podle něj Leonardo freskou vůbec nechtěl zdůrazňovat víru. Naopak.
Na obraze není žádná svatozář, a to ani nad hlavou Krista, což bylo v té době něco naprosto unikátního. Taddei je proto přesvědčen, že Leonardo tím ve skutečnosti zdůrazňoval obyčejnost všech lidí na plátně a nenápadně naznačoval, že on sám v Boha vůbec nevěří. Byl jeden z největších umělců všech dob ateistou?