Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné.
Hozené rukavice zkoumání fenoménu neidentifikovatelných létajících objektů se chopil hlavně tým kolem nově vzniklého Projektu Záře. Co se badatelům v čele s ufologem Vladimírem Šiškou podařilo za ta desetiletí zjistit?
Projekt Záře vznikl v březnu 1992 z iniciativy Čs.archeoastronautické asociace, která začala spolupracovat mimo jiné s velením čs. Vojenského letectva.
Vzniklý program sdružující badatele z celé země měl za cíl racionálním a kritickým způsobem mapovat, popisovat a analyzovat informace o UFO a dalších anomálních jevech na území České republiky. A výsledek? Ten dost možná i překonal původní očekávání.
„Opravdu jsme za 30 let shromáždili velké množství dat o jevech, které byly jak samotnými pozorovateli, tak i často veřejností považované za nevysvětlitelné.
Velké množství jevů jsme dokázali objasnit, část z nich zůstala nevysvětlená a provokuje naší zvědavost i fantazii,“ píše v závěrečné zprávě projektu z roku 2022 její autor ufolog a badatel Vladimír Šiška.
VĚTŠINA OBJASNĚNA
Podle něj řešil Projekt Záře za těch třicet let na 4811 případů všech možných kategorií: Většinu tvořily neznámá světla na obloze nebo tajuplné disky spatřené za denního světla.
Nechyběly ale také kruhy v obilí, údajné zážitky únosů do UFO nebo další tajuplné jevy, mezi kterými nechyběl třeba fenomén poltergeist. Co je však zásadní: U zhruba 3,76 procent zkoumaných případů se nepodařilo najít racionální vysvětlení pozorovaného jevu.
V případě UFO stály za většinou případů atmosférické nebo jiné přírodní jevy či jevy způsobené technickou činností člověka – například balony, lampiony či třeba drony.
Navzdory tomu se objevilo několik případů, které se skutečně nepodařilo objasnit a u kterých i zkušení badatelé dodnes krčí rameny. Které to jsou?
NEJSLAVNĚJŠÍ PŘÍPAD
Badatelé zkoumali mimo jiné několik historických případů. Mezi nimi nechybělo pozorování podivné červené koule v obci Slatiny v Královéhradeckém kraji v roce 1938 nebo dnes už slavný Vranovský případ, ke kterému došlo 12. července 1987 nad jižní Moravou.
V rámci něj pronásledovala vojenská helikoptéra neznámý rychle manévrující objekt nejasného původu.
„Podle pozdějších výpočtů, které podle záznamů provedli členové posádky vrtulníku a návodčí, se neznámý objekt pohyboval v rozmezí rychlostí 60 – 2700 km/h, aniž by někde byla zaznamenána rázová vlna provázející překročení rychlosti zvuku,“ uvádí Vladimír Šiška.

PŘIBÝVAJÍ DODNES
Samozřejmě i po revoluci přibývalo neobjasněných případů. V médiích se objevil třeba podivný radarový fantom nad obcí Tři sekery u hranic s Německem. Několik různých radiolokátorů ukazovalo v květnu 1992 neznámý objekt pohybující se asi 1500 metrů nad zemí.
Za tzv. blízká setkání 1. druhu byl označen objekt, který spatřilo několik lidí u pramene Farské kyselky u Mariánských Lázní. Šlo o silně bíle zářící velké koule, které se měly zastavit těsně před svědky.
„Objekt vydával slabý bzučivý zvuk a po jeho odletu byl ve vzduchu cítit Ozon,“ stojí ve zprávě Projektu Záře.
Patrně posledním skutečně záhadným případem bylo pak pozorování tmavého trojúhelníkového objektu v Praze 10 v červnu 2020. Postupně bylo vyloučeno, že šlo o sportovního draka nebo dron, jasné vysvětlení se však nenašlo.
NOVÝ TÝM, NOVÉ VÝZVY
Je zřejmé, že nebe nad Českem není a nebude jen tak klidné a bez neznámých objektů. Dobře si to uvědomují i badatelé z projektu Záře. Ten byl sice v roce 2022 ukončen, nyní na něj ale navazuje nový projekt s názvem Tým Záře.
Půjde o neformální sdružení, které naváže na předchozí projekt a bude klást důraz na vědecký přístup.
„Chceme pokračovat v kvalitní práci, kterou jsme započali, zároveň se však otevřít novým možnostem a navázat spolupráci s širším okruhem odborníků a rozvíjet mezinárodní partnerství,“ uvedl koordinátor týmu badatel Martin Chlebovský. Nezbývá než projektu popřát mnoho štěstí a mnoho rozluštěných jevů a událostí.

Filip Appl