Na první pohled je to celkem běžný strom, který roste na mnoha místech afrického kontinentu. Dřeviny patřící do stejného rodu najdeme i v Asii nebo na severu Austrálie. V Africe je ovšem tento strom spojený s děsivou rituální zkouškou. Pod latinským jménem Erythrophleum suaveolens se skrývá strom utrpení!
Strom má drsnou kůru načernalé barvy. Právě z ní se například v odlehlých částech Libérie stále připravuje toxický odvar pro zkoušku zvanou sassywood. Jsme si jisti, že byste ji určitě nechtěli podstoupit. Proč?

Jedovatý nápoj
Zkouška sassywood byla již v dávné minulosti používána v případě, kdy nefungovaly běžné postupy při vyšetřování prohřešků proti právu, v té době samozřejmě proti zvykovému.
Bohužel, v již zmíněné Libérii se zkouška sassywood objevuje sporadicky i v moderní současnosti.

Jak taková zkouška probíhá? Záleží, jak silný má protagonista zkoušky žaludek, a to doslova. Když vypije jedovatý nápoj, existují pouze dvě možnosti. Buď tělo odmítne tento dryák přijmout a nešťastník obsah vyzvrátí. Při druhé variantě v křečích umírá.
Ruleta osudu
Cestovatelé či misionáři si lámali hlavu se záhadou, jak je možné, že velké procento lidí tento temný rituál přežilo. Kůra stromu Erythrophleum suaveolens je totiž značně toxická a již malé množství způsobuje dušnost či problémy oběhového systému. Odpověď dala až moderní věda.

V kůře jsou totiž zároveň obsaženy i látky, které dráždí žaludek a vyvolávají zvracení. Jed se tak nestačí vstřebat. U každého však probíhá otrava jinak. Na začátku hrůzné zkoušky je nenápadný strom.
Na konci pak náhoda, osud a individuální dispozice jednotlivce. Ruleta osudu je roztočena…