Odkud vzalo jedno z nejpodivnějších stvoření svůj vzhled? Skutečně přináší smrt?
Madagaskar je největší africký ostrov a zároveň stát s nejpodivnější faunou na světě. 75 procent zdejších živočišných druhů nežije nikde jinde na světě a mnohé z nich jsou ohroženy vyhynutím.
Jedním z těch úplně nejpodivnějších je aje-aje neboli ksukol ocasatý (Daubentonia madagascariensis). Toto noční samotářské zvíře patřík poloopičkám zvaným lemuři, navenek ale vypadá, jako by bylo složeno z několika úplně odlišných zvířat.
Pro svět je objeveno roku 1788 německým přírodovědcem Johannem FRIEDRICHEM GMELINEM (1748 – 1804). Vědce svou biologií aje-aje natolik šokuje, že nevědí, kam ho zařadit a omylem ho klasifikují jako hlodavce.
KDYŽ SI POKLEPÁVÁ SMRT…
V minulosti má svého většího bratra, tzv. obřího aje-aje, který však před více než 2000 lety v souvislosti s příchodem lidí na Madagaskar vymírá.
Aje-aje připomíná velkou domácí kočku s tváří fretky nebo lasičky, ovšem s netopýříma ušima, které dovede každé zvlášť otáčet, se zuby, které nepřetržitě rostou jako u hlodavců, pronikavýma očima a černýma rukama, na nichž má dlouhé kostnaté prsty.
Prostředníček má výrazně tenčí a připomíná uschlou větvičku. Zatímco leze přitisknutý po stromech, bizarním prstem neustále poklepává na dřevo, uši nastražené a nos připláclý ke kůře.
Snaží se tak dohledat skryté dutiny, aby z nich vydloubal hmyzí larvy, které mu tak chutnají. Jak ale říká legenda, když se otočí a svým prstem na vás ukáže, brzy zemřete.
CO ZNAMENÁ DĚSIVÁ POVĚRA?
Tato pověra je mezi obyvateli Madagaskaru velmi rozšířená a při pohledu na to bizarní mystické zvíře se není čemu divit. Jestliže se aje-aje pohybuje po lese zejména v noci a o samotě, musel vyděsit pěkných pár domorodců. Pro zvíře je to ale osudné.
Z obavy, že ukáže právě na ně, jej místní postupně vybíjejí. Nebohé zvíře se přitom živí pouze zmíněnými larvami, nektarem, houbami a jádry oříšků. Může být na legendě něco pravdy? Slyší snad aje-aje díky svému vyvinutému sluchu přicházet i smrt?
EnigmaPlus pro tuto legendu nenachází příliš velké opodstatnění. Bizarní tvor by musel ukázat sám na sebe, protože mu hrozí vyhynutí.