Nejstarší památkou Dobré Vody u Pacova, nenápadné vesničky na Pelhřimovsku, je kaplička se zvonicí z roku 1885. Zvon, který zde visel, se během první světové války ztratil.
O to větší bylo překvapení a radost dobrovodských sousedů, když ho slyšeli oznamovat konec války. Odehrál se tehdy v Dobré Vodě tajemný jev?
„Zázrak“ byl podle některých názorů velmi záhy vysvětlen. Zvon, který měl být jako tolik jiných roztaven pro vojenské účely, potají svěsili a obalený hadry, aby nezvonil, odnesli dva odvážní dobrovodští rolníci.
Odvlekli ho k blízké tůni, potopili a tůňku pro jistotu zasypali zeminou. Teprve když nebezpečí pominulo, vyzvedli jej a pověsili zase zpátky. Naneštěstí konec války byl na dlouhou dobu poslední dobrou zprávou, kterou zvon oznamoval. V následujících měsících zvonil hlavně hranu za oběti španělské chřipky.
DISPONUJÍ ZVONY ZÁZRAČNOU MOCÍ?
Přestože v předchozím případě se zdánlivé mystérium vysvětlilo, k dalším českým zvonům se váží dosud neobjasněné příběhy. Jedna stará legenda se například týká pražské Lorety.
Podle ní měla jedna chudá pražská vdova množství dětí, které jí postupně umíraly na mor. I když žena neměla peníze na zvoníka, v nedaleké hradčanské Loretě se prý po úmrtí některého z potomků sám od sebe rozezvučel jeden ze zvonků.
To se prý odehrálo i po smrti této ženy. Podobně praskly i některé zvony předtím, než se v jejich okolí odehrály tragické události. Že by tedy některé zvony měly jakousi záhadnou moc konat zázraky?
Foto: Wikipedia.org