Skupina britských vědců letos publikovala v odborném časopise Science Advances zajímavou studii, ve které zveřejnili výsledky svého několikaletého výzkumu. Na základě analýzy složení asteroidů, které dopadly na Zemi, dospěli k nečekanému závěru. Život prý vznikl i na jiných místech naší sluneční soustavy!
Předmětem výzkumu byly dva asteroidy, pojmenované jako „Zag“ a „Monahans“. Oba dopadly na Zemi roku 1998 v oblasti Texasu a Maroka. Jejich stáří odhadli vědci na 4,5 miliardy let.
Jako nejpravděpodobnější místo původu byla určena trpasličí planeta Ceres, nacházející se v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.
Asteroidy byly do vesmíru vyvrženy nejspíše v důsledku velké vulkanické činnosti v době formování povrchu této trpasličí planety nebo při srážce s jiným vesmírným tělesem.
Podrobná analýza odhalila, že oba asteroidy obsahují dostatek ingrediencí, potřebných pro vznik života tak, jak ho známe. Jedná se především o uhlovodíky a aminokyseliny.
Přítomny byly ale také krystalky soli, obsahující uhlík, dusík a kyslík, tedy tři základní prvky, bez nichž život vzniknout nemůže. Další složkou asteroidů byla i voda ve formě ledových krystalků a některé organické sloučeniny.
Všechny tyto uvedené složky představují v kombinaci s vhodným prostředím ideální koktejl pro vznik života.
Zajímavé také je, že na trpasličí planetě Ceres vědci předpokládají rozsáhlý podpovrchový oceán, který by se tak na základě uvedené analýzy mohl stát dalším překvapivým kandidátem pro hledání mimozemského života v naší sluneční soustavě.
Výsledky této studie tak dávají vědcům nové hmatatelné důkazy pro možnost, že život mohl vzniknout a může stále existovat i v jiných místech naší sluneční soustavy.
Předpokládané budoucí mise k Jupiterovým a Saturnovým měsícům, které jsou nejžhavějšími kandidáty pro vznik života mimo naši planetu, tak jen mohou potvrdit něco, co už dávno víme.