Tým řeckých a švédských vědců se v loňském roce pustil do rekonstrukce obličeje ženy, která dle datace žila v době kolem roku 7000 př. n. l.
Její kosterní pozůstatky objevili archeologové v roce 1993 v jeskyni Theopatra, která se nachází v severozápadní části Řecka.
Dívka byla pojmenována Avgi (Úsvit), a to z toho důvodu, že žila v době, kterou vědci považují za počátek lidské civilizace. Dle struktury zubů byl věk ženy v době smrti určen na 18 let (plus mínus jeden rok). Okolnosti její smrti se ale z dochovaných pozůstatků vyčíst nedají.
Avšak díky dobrému stavu lebky byli vědci schopni na základě pečlivého modelování zrekonstruovat její předpokládanou podobu.
Tým specialistů, které vedli řecký ortodontista Manolis Papagrigorakis a švédský archeolog a sochař Oskar Nilsson, nechal výsledky své práce vymodelovat pomocí 3D tiskárny. Tím však práce ani zdaleka nekončila.
Tvar hlavy i svalů se dal sice dobře odvodit pomocí lebky, ale například barvu očí, vlasů či kůže bylo nutné vyčíst z genetického fondu lidí, obývajících danou oblast. A výsledek práce vědců si můžete prohlédnout na videu nebo na obrázku výše.
https://www.youtube.com/watch?v=gLZeGTJ9GQk
Nejedná se ale o první rekonstrukci obličeje dávných lidí. Stejný tým vědců již v roce 2010 zrekonstruoval podobu jedenáctileté dívky, která žila kolem roku 430 př. n. l. v Athénách.
A v loňském roce mezinárodní skupina Visual Science stvořila podobu dívky, která žila v době před 30 000 lety! Její pozůstatky byly nalezeny v centrálním Rusku na nalezišti Sungir a odhadovaný věk v době smrti byl 10-13 let.