Přes sto let starou záhadu se podařilo rozlousknout vědcům z Manchesteru. Rozluštili, jaký byl vztah mezi dvěma mužskými mumifikovanými těly, která byla nalezena v těsné vzájemné blízkosti ve vesnici Deir Rifeh, asi čtyři sta kilometrů jižně od Káhiry.
Muži se jmenovali Khnum-Nakht a Nakht-Ankh a krom místa nálezu je spojovalo i ženské jméno Khnum-Aa, vyobrazené na jejich sarkofázích.
Nejnovější studie odhalila, že přestože Khnum-Aa byla jejich matkou, nejsou tyto mumie (nalezené roku 1907) bratry. Měli totiž rozdílné otce. Jsou to tedy pouze bratři nevlastní.
Původ mumií sahá až do dvanácté egyptské dynastie, tedy do rozmezí let 1985-1773 před Kristem. Přestože byl Nakht-Ankh o asi dvacet let mladší než jeho bratr, zemřel z dvojice první, a to ve věku asi čtyřiceti let.
Podle znaků nalezených na obvazech, do kterých byla těla zabalena, zemřel jeho starší bratr přibližně půl roku po něm.
Za vyřešením celé záhady okolo vztahu těchto mumifikovaných mužů stojí vědecká metoda schopná odděleně analyzovat DNA mitochondriální (obsahující genetický materiál po matce) a DNA z chromozomu Y (obsahující genetický materiál otce).
https://www.youtube.com/watch?v=zHYuFp4kACk