Na malém ostrůvku uprostřed sibiřského jezera Tere-Khol se nachází jedna podivuhodná archeologická památka, se kterou si vědci dodnes neví rady. Před zhruba 1300 lety zde uprostřed ničeho byl vybudován velký opevněný komplex. Z jakého důvodu?
Oblast se nachází asi 4000 km východně od Moskvy jen pár kilometrů od mongolské hranice. Leží daleko od obchodních tras a nejsou zde ani žádná města nebo jiné osady. Nejinak tomu bylo i v době středověku, kdy měla být pevnost Por-Bajin postavena. Účel opevněného komplexu tak zůstává velkou záhadou.
Místo bylo objeveno již před více než 100 lety, ale řádný archeologický výzkum je zde prováděn až od roku 2007. Do dnešní doby bylo objeveno mnoho zajímavých věcí, které by mohly pomoci identifikovat autora a obyvatele stavby.
Komplex se sestával z velké centrální budovy a několika menších, které byly postaveny podél hradeb. Opevnění mělo tvar obdélníku a bylo 10 m vysoké a 12 m široké. V domech byly nalezeny pozůstatky bohatých maleb.
BUDHISTICKÁ ŠKOLA NEBO LETNÍ SÍDLO?
Velkou záhadou ale zůstává účel celého komplexu. Kdo mohl postavit rozsáhlou pevnost tak daleko od civilizace? A proč? Vědci mají několik teorií, které zakládají buď na objevených artefaktech, nebo na historických souvislostech.
Mohlo se prý jednat o budhistickou klášterní školu, která byla záměrně postavena v odlehlém místě, aby měli zdejší mniši více klidu. Žádné doklady jakéhokoli náboženského učení však v pevnosti nebyly nalezeny.
Další možností je, že se mohlo jednat o jakési „letní sídlo“ vládnoucí třídy dynastie Ujgurů, která vládla Mongolsku v letech 742-848 n. l. Této teorii by nasvědčovala absence topných systémů, bez kterých by byl život v pevnosti v zimě velmi náročný.
VOJENSKÁ PEVNOST
Poslední teorie operuje s tvrzením, že architektura budov v pevnosti se velmi podobá čínské, a tudíž je pravděpodobné, že celý komplex stavěli Číňané. Otázkou je, jestli ho stavěli dobrovolně nebo jako otroci místních turkických národů.
Lze však připustit, že se mohlo jednat o pohraniční pevnost, vystavěnou za vlády čínské dynastie Tchang. Její armády totiž kolem roku 630 n. l. porazily a ovládly turkické národy žijící v oblasti dnešního Mongolska.
Pevnost Por-Bajin tak mohla jen sloužit k udržení pořádku na severní hranici a ochraně říše před útoky sibiřských nomádů. Na definitivní rozřešení této hádanky si však budeme muset ještě počkat.