Pozůstatky po tisíce let starém rituálním neolitickém kruhu byly letos v létě objeveny v Irsku v archeologické lokalitě Newgrange asi 30 km severně od Dublinu. Významný nález učinil pomocí dronu jeden z místních fotografů Anthony Murphy.
Uprostřed rozsáhlého pšeničného pole byly při pohledu z výšky spatřeny tmavé skvrny, které značily pozůstatky dávné stavby.
Díky svému uspořádání do pravidelného kruhu je patrné, že se na místě nacházel stejný neolitický kruh, jaké jsou známé po celé Evropě v čele se slavným anglickým Stonehenge.
Délka nově objeveného irského kruhu je téměř 130 metrů a oproti známějšímu Stonehenge byl postavený výhradně ze dřeva. Skládal se ze dvou plotových konstrukcí, které se scházely v jakési budově, jejíž účel je zatím nejasný. Stáří objektu odborníci odhadují na více než 5000 let.
Stejně jako u ostatních neolitických kruhů i v případě nově objeveného je nejasný jeho účel. Odborníci se dodnes přou, zda měly tyto kruhy pouze rituální význam nebo sloužily i jako jakési komunitní centrum, případně zda nemohly mít ještě jiný účel. Nové objevy tak mohou vnést nové světlo do bádání o významu neolitických kruhů.
https://www.youtube.com/watch?v=ZBw50PtV2bo