Na okraji peruánského města Cuzco se nachází stará mohutná pevnost Sacsayhuamán, která byla ještě před 500 lety obývána mocným národem Inků. Pevnost dodnes fascinuje všechny návštěvníky i vědce.
Ani po několika stoletích zkoumání totiž stále není jasné, jakým způsobem ji Inkové vystavěli…
Dokonale opracované mnohatunové kamenné bloky, které do sebe přesně zapadají a mezi něž byste nestrčili ani žiletku. Všechny pečlivě poskládané bez použití jakéhokoli pojiva.
Dodnes není jasné, jak se mohlo Inkům podařit postavit toto mistrovské dílo stavitelství bez znalosti moderních technologií. Odborníci se nemohou shodnout, jaké stavební techniky by mohli být staří Inkové schopni používat, aby dosáhli takovéto kvality.
Americký architekt a badatel Vincent Lee se domnívá, že kameny musely být nejprve někde precizně opracovány, nejspíše s pomocí různých rysek a šablon.
Hotové a otesané kameny byly poté pravděpodobně převezeny na místo a poskládány jako skládačka. Nevylučuje ale ani užití neznámé technologie, jejíž znalost se ztratila v proudu času.
Výzkumníci odhadují, že stavba pevnosti trvala nejméně 70 let a muselo se na ní podílet až 30 000 lidí. Otázkou však zůstává, jak by byli Inkové schopni shromáždit tak velký počet lidí na jedno místo a udržet je tu prakticky po celý jejich život.
Další velkou záhadou pevnosti Sacsayhuamán je její stáří. Ačkoli se dnes všeobecně traduje názor, že ji postavili a obývali Inkové, někteří archeologové soudí, že pevnost bude nejspíše starší než samotný incký národ.
Datovací metody totiž zaznamenaly různé stáří pevnostních budov. Ty nejstarší měly být údajně vybudovány již před několika tisíci lety. Zdá se tak, že Inkové pevnost pouze převzali od starších národů.
Této teorii by nasvědčovala i stará incká pověst, která tvrdí, že pevnost byla vystavěna dávným národem, vedeným mocným bohem. Tento bůh prý sestoupil z nebes a dal lidem podivné nástroje, aby mohli své domy stavět lépe a rychleji.
Jedná se pouze o neškodnou pověst nebo tu máme jasný důkaz, že pevnost vybudovali dávní lidé s pomocí mimozemských návštěvníků?