NASA zkoumá možnost zaslání sondy na Mars, která by mohla přímo hledat cizí formy života.
Sonda s názvem Curiosity by se během své práce soustředila na hledání důkazu, že na Marsu může v budoucnosti existovat život. A to na rozdíl od jiných, dříve na Mars poslaných, roverů, které na planetě zkoumaly již existující mikroorganismy.
Hledání způsobu, jak spolehlivě identifikovat cizí organismy na jiných planetách, se už dávno ukázalo jako velká výzva. Melissa Floyd z NASA Goddard Space Flight Center vyvíjela nástroje potřebné k průzkumu vzorků půdy a hornin, ve kterých žijí mimozemské mikroby.
Zároveň se zaměřila na analytické metody nezbytné k jejich identifikaci.Vědkyně chce najít důkazy o archea – typu jednobuněčného organismu, který byl první formou života na naší planetě, a to před miliardami let.„Prvotní myšlenka byla taková, že život na Marsu mohl vzniknout stejným způsobem jako život na Zemi.
Protože na Marsu jsou chemické podmínky totožné jako na zeměkouli,“ doplnila Melissa Floyd. Klíčem k nalezení těchto mikroorganismů je technika známá jako fluorescenční hybridizace, která vzorky seřadí do posloupnosti určitých analyzačních kroků.
Pak by vědci tento proces zautomatizovali a implementovali do budoucího roveru. Pokud se tato mise opravdu povede, půjde o objev monumentálních rozměrů.